İletişim Formu
Lütfen Formu doldurun ve GÖNDER Butonuna basın.
SEND
Login form
Sorry, User can NOT register!

Blog

Musterilerin-guvenini-olusturmanin-3-yolu

Müşterilerin Güvenini Oluşturmanın 3 Yolu

Güven, iş dünyasında evrensel olan her şeydir. Kişisel verilerinizi emanet ettiğiniz özel bir hizmetiniz veya şirketiniz var mı? Bu itibar duygusunu inşa etmenin, bütünlüğe sürekli bağlılık gerektirdiğini ve kolay bir süreç olmadığını muhtemelen anlıyorsunuz.

Edelman’ın araştırmasına göreGüçlü marka sadakatine sahip müşterilerin% 75’i firmanın ürününü en ucuz olmasa bile satın alacaklarını söylüyor. Bu nedenle, güven oluşturmak için müşterilerinizin işletmenizde üç şeyden emin olması gerekir:

● Müşterinin ilgi alanları sizin için en değerli şeylerden biridir

● Kendinizi güvenilir bir marka olarak gösterdiniz ve verdiğiniz sözleri tutabildiniz

● Dürüst ve özgün bir tavrınız var

Sizin için biraz açık olsa da, uzun vadeli müşterilerden oluşan büyük bir taban yaratmanın değerini abartmak zordur. Markanıza güvenen sadık müşteriler kazanmak istiyorsanız, her başarılı işletme için işe yarayan birkaç güçlü bildirimi takip etmeniz yeterlidir.

Bu durumda yapabileceğiniz birçok aktivite vardır. Örneğin, müşteri incelemelerinin yayınlanması, tutarlı mesajlaşma sağlama, rıza, özen ve yerine getirmeye odaklanın, sadakat programları başlatın, müşterilerinizi ürünleriniz için çevrimiçi incelemeler yazmaya teşvik edin vb. Ancak aşağıda açıklanan ana kurallara koşulsuz olarak uymalısınız.

1. Kalite sizin her şeyinizdir

Bir müşterinin güvenini bulmak, kaliteli bir ürün ve mükemmel hizmet sunmakla başlar. İşinizi iyi yapmaya odaklanın. Kalite, işinizin her alanında görülmelidir: üretimden bakım sonrasına ve geri bildirime verilen yanıtlar (özellikle olumsuz olanlar). Ne sağladığınız veya ürettiğiniz önemli değil, müşteriniz sizin patronunuzdur ve mükemmel kalitede ortamı yaratmalısınız. Geri bildirim isteyin, analiz edin ve düzenli olarak bilgi verin. Çalışma alanınızdaki farklı konulara kayıtsız kalmayın, düşüncelerinizi tüketicilerinizle veya bloglar ve misafir gönderi hizmetleri aracılığıyla paylaşın.

Her zaman iyileştirme alanları arayın ve harika bir içerik pazarlama kampanyası oluşturun; hedef kitlenizi bulacaksınız ve sorunlarına bir çözüm önereceksiniz. Ve tüketicinin ödülünün büyüklüğünün sizinle birlikte geçirdikleri zamanla doğru orantılı olacağı doğru sadakat programları oluşturarak gerçek bağlılık gösteren müşterileri ödüllendirin.

2. Harika bir müşteri hizmeti sunun

 Sunduğunuz müşteri hizmeti düzeyi, güven için ilk motivasyon olduğundan müşteri sadakati ve elde tutma üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu, özel bir yardım ekibine sahip olmanın ve desteğinizin kalitesi ve hızı için güçlü standartlar oluşturmanın gerekli bir koşul olduğu anlamına gelir. Müşterilerinizin sizinle hızlı bir şekilde iletişime geçmeleri için bir seçeneğe sahip olmaları ve bu işlemi olabildiğince basit hale getirmeniz gerekir. Onlara farklı destek kanalları verin ve bunları sitenizde belirgin bir şekilde yerleştirin.

Kişisel bir dokunuşla etkili ve güvenilir bir hizmet sunmak ilk hedefiniz olmalıdır. Sanal ofisler, canlı resepsiyonist, canlı web sohbeti veya otomatik resepsiyon görevlisi gibi modern hizmetleri kullanmayı düşünün. Sanal resepsiyonistler müşteri odaklıdır ve mükemmel güvenilir itibar için çok önemli olan çok sayıda görevle sizi destekleyebilir. Müşteri güvenini oluşturmak ve olumsuz yorumları azaltmak için en iyi taktik, ilk adımdan itibaren harika bir iş çıkarmaktır. Tüketicilerin ne istediğini tahmin etmek uzay bilimi değildir. Tek ihtiyaçları olan şey, söylemek istediklerini önemseyen ve endişelerini doğru bir şekilde ele alan bir müşteri hizmetleri temsilcisidir.

3. Şeffaf olun

Ne yazık ki, birçok firma gerçekte ne kastettikleri konusunda zorluk yaşıyor. Müşteriler için güvenilir bir ürün bulmak gittikçe zorlaşıyor. Bu nedenle, ne önereceğiniz konusunda olabildiğince net olmaya çalışın ve en başından uygun müşteri hedefleri belirleyin. Onlara fiyatlandırma materyalleri, ücretleri ve iade ve iptal süreçleri gibi gelecekte alıcılar için çok faydalı olabilecek prosedürleri sunun.

Önceliğiniz doğruluk ise, kendinizi haklı çıkarmak veya problemden kaçmak yerine, hatanızı kabul ettiğinizde insanlar minnettar olacak ve sizi daha çok takdir edeceklerdir. Hatalarınızı saklamayın. Müşterilerinizden olumsuz geri bildirimleri kaldırmayın. İyileştirmek ve sorunu çözmek için ne yaptığınızı gösterin. Tam bir dürüstlük kültürü oluşturduğunuzda, insanların bunu nasıl takdir ettiğini ve sizi benzer bir markaya tercih ettiğini göreceksiniz.

Pek çok insan, kişisel verileri söz konusu olduğunda işletmelere kolayca güvenmez. Müşteri güveni oluşturmak zaman alır. Tüketicinin güvenini kazanmak zordur ve kolayca kaybedilebilir. Ancak işleri doğru şekilde yapmaya devam edin ve istediğiniz yanıtı alacaksınız. Unutmayın, sözünüzü tutmak sizin işinizdir. Çaba gerektirir, ancak daha sonra sıkı çalışmanız tekrar tekrar karşılığını alacaktır.

No comments
Read more...
Sanal-Asistana-ihtiyaciniz-Olan-10-Neden

Sanal Asistanın Görevleri

Eğer bir sanal asistan düşünüyorsanız, telefona cevap verme ve posta alma gibi görevler için en uygunudur. Sanal asistanlar, basitten karmaşığa çeşitli farklı görevlerin üstesinden gelmek için iyi bir donanıma sahiptir ve işinize üretkenlik ve kârda ciddi bir artış sağlayabilir.

İşte sanal bir asistanın yapabileceğini bilmediğiniz 30 şey.

Sanal asistan için web sitesi ve blogla ilgili görevler

Web sitenizin arka ucuna giriş yapmak size ciddi stres ülserleri veriyorsa, bu görevleri yerine getirmek için sanal bir asistan tutmanın zamanı gelmiş olabilir.

1. Web sitesi veya blog kurulumu.

2. Web sitenizin sayfalarını dil bilgisi, yazım, tutarlılık ve daha fazlası için düzenleyin.

3. Sitenizin blog yazılarında ve sayfalarında temel SEO (arama motoru optimizasyonu) yapın.

4. Web sitesi güncellemelerini yönetin.

5. İşletmenizin web varlığına trafik çeken haftalık veya aylık blog gönderileri oluşturun.

6. Blog yorumlarını yönetin.

Sanal asistan için pazarlamayla ilgili görevler

Web siteniz pazarlama çabalarınızın bir parçası olsa da, işiniz burada bitmiyor. Pazarlamaya ayak uydurmak, iş yapmanın önemli bir parçasıdır ancak diğer projeler ortaya çıktığında pazarlamayı ihmal etmek kolaydır. Neyse ki, sanal asistan muazzam bir pazarlama varlığı olabilir.

7. LinkedIn’den Facebook’a sosyal medya hesaplarınızı koruyun.

8. Henüz sahip değilseniz işletmenizin sosyal medya hesaplarını oluşturun.

9. Sosyal medya çabalarınız siteden yararlanabilecekse, Pinterest için blog gönderilerinden resimler oluşturur ve bunları sabitleyin.

10. Şirketinizin pazarlama planının oluşturulmasına ve / veya güncellenmesine yardımcı olun ve plana göre hareket edildiğini görün.

11. Belgelerin yazdırılmasından zarfların doldurulmasına kadar her şeyi içeren doğrudan posta kampanyalarını yönetin.

12. E-bülteninizi planlayın ve gönderin. Hatta yazmaya da yardımcı olabilirler.

13. Potansiyel müşteriler, sosyal medya takipçileri ve daha fazlası dahil olmak üzere pazarlama istatistiklerinizi izleyin ve raporlayın.

Bir sanal asistanın yapabileceği defter tutma ile ilgili görevler

Kitaplarınızı güncel tutma konusunda temkinliyseniz, sanal bir asistan her şeyin yolunda gitmesi için büyük bir yardımcı olabilir. Sen de bir ton zaman kazanacaksın.

14. Hizmet, kira veya diğer faturaları takip edin ve ödeyin.

15. Ödenmemiş müşteri faturalarının takibi.

16. Fatura oluşturun ve gönderin.

17. Makbuzları ve diğer giderleri muhasebe yazılımınıza girin.

18. Muhasebe yazılımınızı kullanarak basit raporlar oluşturun.

Sanal bir asistanın yardımıyla müşteri ilişkilerini sürdürün

Müşterilerinizi takdir ediyor ve değer veriyorsunuz, ancak bir hatırlatma onlara kendilerini daha değerli hissettirebilir. Müşteri ilişkilerini sürdürmede ekstra yol kat etmek için sanal bir asistan kullanın.

19. Bir projenin bitiminde teşekkür notları veya kartpostallar gönderin.

20. Hoş geldiniz paketleri oluşturun ve yeni müşterilere gönderin.

21. Bir adres veri tabanını koruyun ve güncelleyin.

22. Yıllık tatil kartları satın alın ve gönderin.

Sanal asistan için diğer görevler

Sanal asistanlar hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, yardıma ihtiyaç duyabileceğiniz büyük bir fikir listesi bulma olasılığınız o kadar artar.

23. Veri girişi.

24. Yeni veya devam eden projeler için çevrimiçi araştırma.

25. Toplantıları planlayın ve katılımcılara hatırlatıcılar gönderin.

26. Araştırma ve kitap gezisi.

No comments
Read more...
Uzaktan-calisma-tukenmisler-icin-en-iyi-ilacı

Uzaktan Çalışma : Tükenmişler İçin En İyi İlaç

İşyerinde tükenmişlik, işverenlerin ve çalışanların her zaman uğraşmak zorunda olduğu yaygın bir sorundur. Belki de bunu kendiniz deneyimlediniz veya iş yerinizde başkalarıyla birlikte işaretleri gördünüz. Bağlılık ve ilgi eksikliği, daha yüksek stres seviyeleri ve artan ertelemenin tümü, üretkenlikte önemli bir azalmaya yol açar ve bu da işletmenizin faaliyet gösterme yeteneğine ciddi şekilde zarar verebilir. Çalışanları düzenli molalar vermeye teşvik etmek veya sosyal hakları artırmak gibi çalışanların tükenmişliğini azaltmanın bazı yaygın yolları olsa da, işverenlerin uzaktan çalışma modelini benimsemesinin en iyi yollarından biri.

1.Çalışan Tükenmişliğinin Nedenleri

Çalışan tükenmişliğine katkıda bulunabilecek birçok farklı faktör vardır. Geri bildirim eksikliğinden rolleri veya gelecekleri hakkındaki belirsizliğe kadar, çalışanlar genellikle işyeri ile ilgili strese olumsuz tepki verebilir. Çalışan tükenmişliğine bir diğer önemli katkı da iş / yaşam dengesizliğidir. Yapılan bir ankete göre, çalışanların uzaktan iş aramasının temel nedeni, iyileştirilmiş bir iş / yaşam dengesidir. Aslında, uzaktan iş arayan çalışanların yüzde 47’si “zaman tasarrufu ve işe gidip gelme stresinin azaldığını” belirtiyor çünkü işe hazırlanmak ve işe gitmek için harcadıkları zaman kişisel zamanlarının çok fazlasını alıyor. Yüzde 76’sı günde bir saatin üzerinde gidiş-dönüş gidip geldiklerini ve bunların yüzde 21’inin günde 3 saatin üzerinde gidiş-dönüş olduğunu bildirdi. Zamanla, uzun bir işe gidip gelmenin bir çalışanın morali üzerindeki etkileri yıkıcı olabilir.

2.Uzaktan Çalışmanın Sağlığa Faydaları

Uzaktan çalışmanın çalışanların tükenmişliğini önlemenin tek yolu, gelişmiş bir iş / yaşam dengesi değildir. Çalışanın tükenmişliğine yol açan stres, bir çalışanın fiziksel ve zihinsel sağlığına da zarar verebilir. Yaygın bir tükenmişlik belirtisi, hastalık süresinin artması veya sürekli kullanılmasıdır. Uzaktan çalışma bu sorunu hafifletmeye yardımcı olabilir çünkü aynı ankete göre, çalışanların yüzde 88’i uzaktan çalışmanın genel stresini azaltacağına inanıyor ve yüzde 80’i genel sağlıklarına yardımcı olacağını düşünüyor. Şaşırtıcı bir şekilde, yanıt verenlerin yüzde 20’si uzaktan çalışabilmek için yüzde 10’luk bir kesinti yapmaya razı oldu ve yüzde 22’si sağlık yardımlarından vazgeçmeye bile razı oldu.

3.Uzaktan Çalışma Trendi

Açıkça, çalışanlar arasında uzaktan çalışmaya ilgi var ve her işveren için moral ve üretkenlik endişeleri olsa da, bazıları uzaktan çalışma modelini benimsemenin faydaları konusunda şüpheci kaldı. Neyse ki, bu son birkaç yılda değişiyor. Çalışanların uzaktan çalışmasına izin verdikleri için çalışan tükenmişliğini azaltan ve diğer şirketleri de bunu yapmaları için etkileyen bazı başarılı şirketler var. Bu şirketler, çalışanların tükenmişliğinin azalmasına ve daha yüksek üretkenlik ve moral düzeylerine ek olarak, çalışanların uzaktan çalışmasına izin vermenin, çalışan bağlılığında önemli bir artışa yol açtığını ve bunun da maliyetli ciroyu düşürdüğünü fark ediyorlar. İşyerinizde çalışanların tükenmişliğiyle mücadele etmek istiyorsanız, uzak bir çalışma modeline geçmeyi düşünün. Uzaktan çalışma modelinden yararlanarak, kendiniz ve iş arkadaşlarınız arasında gelişmiş iş / yaşam dengesi görebilirsiniz ve işiniz daha yüksek üretkenlik ve daha yüksek moral yaşayabilir. İşbirliği yazılımından sanal ofislere kadar teknolojideki yeniliklerle çeşitli işletmeler için her zamankinden daha uygun bir seçenektir.

No comments
Read more...
Sanal-Asistana-ihtiyaciniz-Olan-10-Neden

Sanal Asistana İhtiyacınız Olan 10 Neden

Bir startup’ı çalıştırmak zor bir iştir ve tamamlanması gereken görevler hiçbir zaman eksik olmaz. Tüm bu kenara atılmış projeleri başlatmak harika olurdu, ama hepsini kim halledecek?

İşte burada sanal asistan devreye girer. Bu asistanlar, yoğun günlerinizi yönetmenize yardımcı olur ve yatırım getirileri mükemmeldir. Ancak, sanal bir asistanı işe almanın neden akıllıca bir iş kararı olduğu konusunda biraz daha ikna etmeye ihtiyacınız varsa, okumaya devam edin. Bu senaryolardan herhangi biri size tanıdık geliyorsa sanal asistan fikrini düşünün.

1. Temel yetkinliklerinize odaklanmak için zamanınız yok

Hayattaki en büyük yeteneğiniz ve tutkunuz faturalama olmadığı sürece, zamanınızın en iyi ofis yönetimi görevlerine harcanması pek olası değildir. Bir girişim kurdunuz ve işi büyütmek sizin işiniz. Bir sanal asistan, programınızı temizleyebilir ve işlerin yönetici tarafını halledebilir ve size en iyi yaptığınız şeye odaklanmanız için zaman tanır.

2. Stresiniz işinizi etkiliyor

Yapılacaklar listelerimiz görünüşte kilometrelerce uzunluğunda olduğunda odaklanmak düpedüz imkansız olabilir. Sürekli bunaltıcı hisler girişiminizi olumsuz etkiliyorsa, sanal bir asistan işe almanın zamanı geldi.

3. Yeni işe alınan kişileri eğitmek için zaman yok

Birçok sanal asistan ajanslar aracılığıyla çalışır. Ajans tarafından tutulan asistanlar ofis yönetimi, pazarlama ve diğer uzmanlık alanlarında zaten eğitilmiş olacaktır. İş yapma şeklinize alışmış yeni bir sanal asistan almak için biraz zaman harcamanız gerekecek, ancak aynı zamanda çok hızlı bir şekilde özerk olarak çalışabilecekler.

4. İşi takip edecek vaktiniz yok

İlk görüşmeden sonra takip etmediğiniz için potansiyel bir iş bağlantınızın olduğu köprüleri hiç yaktınız mı? Müşterileri satın aldıktan sonra kontrol etmek istiyor, ancak zamanınız yok mu? Bir sanal asistan müşteriler, iş bağlantıları ve diğer önemli kişilerle takip edebilir, böylece iletişim hatları her zaman açık olur.

5. Gece ve hafta sonları çalışıyorsunuz

İş hayatınız ile kişisel yaşamınız arasında hiçbir ayrım olmayacak kadar meşgulseniz, sanal bir asistana ihtiyacınız var.

6. Yaratıcılığınız acı çekiyor

Girişiminizi yeni ve heyecan verici yollarla büyütmek istiyorsanız, yaratıcılık inanılmaz derecede önemlidir. Ama aynı zamanda yaratıcı yönünüzden etkili bir şekilde yararlanmak için zamana ve zihinsel enerjiye ihtiyacınız var. Yaratıcılığınızın azaldığını hissediyorsanız, programınızda zaman kazandırabilecek sanal bir asistan tutmayı düşünün.

7. Programınız karışıyor

Programlardan bahsetmişken, seninki nasıl görünüyor? Takviminiz güncel değilse sanal bir asistan, programınızı yöneterek bu sinir bozucu sorunu çözebilir. Sanal asistanlar programınızı yönetebilir, toplantıları programlayabilir ve onaylayabilir ve daha fazlasını yapabilir.

8. Araştırma, projeleri tamamlamaktan zaman alıyor

Sanal bir asistanla, yeni bir fikri araştırmak için zaman bulma konusunda asla endişelenmenize gerek kalmayacak.

9. Telefon görüşmelerinizi düzenli olarak görmezden geliyorsunuz

Gelen tüm telefon aramalarını sanal bir asistanla halledin. Girişiminiz hemen daha profesyonel görünecektir. Artı, müşterileriniz gerçek bir kişiye ulaşmayı seveceklerdir.

10. Pazarlama çabalarınız mevcut değil

Pazarlama, tüm girişimcilerin ihtiyaç duyduklarını bildikleri hizmetlerden biridir, ancak diğer projeler ve yükümlülükler yerine bunu ertelemek inanılmaz derecede kolaydır. Bir sanal asistan işletmenizin blogunu kurabilir ve yönetebilir, sosyal medyada müşterilerle etkileşim kurabilir, haftalık bir e-posta bülteni yazabilir ve daha fazlasını yapabilir.

Sanal asistanlar inanılmaz derecede yardımcı bir ticari varlıktır ve birçok önemli görevi sorumlu bir şekilde yerine getirebilirler

No comments
Read more...
daha-uretken-olmanin-10-yolu

Daha Üretken Olmanın 10 Yolu

Tüm olağan üretkenlik fikirlerini denediniz ve sonuç alamadıysanız, üretken bir zihniyeti organize etmenin on yaratıcı yolu.

1. E-postayı günün ilerleyen saatlerinde kontrol edin

Güne gelen e-postalarınızla başladığınızda odak noktanızı kaybetmek kolaydır. E-postalarınızın sabahınızı nasıl geçireceğinizi belirlemesine izin vermek yerine, bir veya iki saatlik odaklanmış bir çalışmadan sonra e-postalarınızla ilgilenmeyi deneyin.

2. Küçük görevler yapın

Şirketiniz için büyük bir hedef belirlediğinizde, işe başlamak biraz zor olabilir. Her şeyi aynı anda başarmaya çalışmak, genellikle başarısızlığın reçetesidir. Bunun yerine küçük küçük görevler seçebilirsiniz.. Boş bir belgeyi açıp bir başlık eklemek kadar basit olabilir. Şansınız varsa, yakında daha fazlasını yapmak için yeterli beceri kazanacaksınız.

Daha gerçekçi hedefler belirlemek, odaklanmanıza ve üretken kalmanıza da yardımcı olabilir.

3. Dağınıklıktan uzak bir çalışma alanı sağlayın

Karışıklıkların stres yarattığına inanan biriyseniz, ofisinizin görüşüne, estetiğine odaklanmak üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Her iş gününün başında ve sonunda masanızı düzenlemek için 5-10 dakika ayırmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

4. Yetki verme ve dış kaynak kullanma

Bir güne daha fazla saat ekleyemezsiniz, ancak doğru yardımla, mevcut saatlerle daha fazlasını yapabilirsiniz.

Birçok küçük işletme, çalışanları işe alır. Fakat sizi işe almanın zorluklarından kurtarırken zamandan ve paradan tasarruf edebilecek başka bir seçeneği daha vardır. Bu seçenek  sanal asistanlardır. Profesyonellerin şirketiniz için her şeye hakim değilseniz sanal asistan seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

5. Rutinler konusunda acımasız olun

Tarihin en üretken ve çalışkan insanları katı günlük rutinlere bağlı kalır. Üretkenliği artıran bir rutin, uyanma, işe başlama, ara verme, egzersiz, rahatlama, uyku ve diğer önemli aktiviteler için belirlenmiş zamanları içermektedir.

6. Ara verin

Molalardan bahsetmişken, bunlar üretken çalışmanın kritik bir bileşenidir. 

Beyniniz boş olarak çalışamaz, ancak kısa bir mola etkili bir şekilde size zihinsel destek sağlayabilir. İşinize geri döndüğünüzde yenilenecek ve çalışmaya hazır olacaksınız.

7. İnternet bağlantısını kesin

İnternet dikkatinizi dağıtacak birçok öğeyle doludur. Belirli web sitelerini engelleyebilen araçlar vardır, ancak bunlar her zaman hile yapmazlar. Odaklanma konusunda sorun yaşıyorsanız, biraz daha sert bir şey denemeniz gerekebilir: İnternet bağlantınızı tamamen kapatabilirsiniz.

Bağlantıyı kesmek bilgisayarınızı kullanamayacağınız anlamına gelmez, çünkü çevrimdışı olarak kullanılabilecek birçok araç vardır.

8. “Yapılmayacaklar” listesi yapın

Yapılacaklar listeleri yaygın bir üretkenlik aracıdır, ancak yapmamanız gereken şeyler hakkında ne sıklıkla düşünüyorsunuz? 

İster akılsızca internette gezinmek, ister YouTube’da çok fazla video izlemek veya sosyal medyaya kapılmak olsun, en yaygın zaman kaybınızı yazın ve kendi “Yapılacaklar” listenizi oluşturun. 

9. Daha küçük toplantılara ev sahipliği yapın

Daha küçük toplantıların iletişim kurmayı ve işbirliği yapmayı kolaylaştırır. Her katılımcının fikirlerini ve geri bildirimlerini paylaşma şansı olmasını sağlar. Bu, ekibin üretken ve görevde kalmasını sağlar.

10. Toplantıları yeni bir alanda düzenleyin

Ofis dışında düşünmeniz gerektiğinde, bir manzara şansı yaratıcılığa büyük bir destek sağlayabilir. 

Her zamanki ofis toplantı odanızı, sessiz bir park veya beyaz tahtalar ve diğer temel beyin fırtınası araçlarıyla donatılmış kiralanabilir bir toplantı odası gibi yeni bir yer ile değiştirin. Ortaya çıkan yeni fikirlere siz de şaşıracaksınız.

No comments
Read more...
Uzaktan-Calisirken-Morali- Korumak

Uzaktan Çalışırken Ekibi Motive Etmenin Yolları

Uzaktan çalışma modelinin birçok faydası vardır, fakat aynı zamanda bazı zorlukları da beraberinde getirir. Herkes evden çalışmaktan veya gönüllü olarak çalışmaktan mahrum olmayabilir. Koronavirüs salgını birçok çalışanın uzaktan çalışma durumuna uyum sağlamaktan başka seçeneğinin olmadığı bir durum yarattı. Geçişin sorunsuz ve düzgün bir hale getirilmesi liderliğe kalmıştır.

Neyse ki, uzaktan çalışmaya doğru geçmek mümkündür.  Şirketinizin uzaktan çalışma programının geçici veya kalıcı olmasına bakılmaksızın, çalışanların moralini iyileştirmenin, yükseltmenin ve farklı yere dağılmış olsalar bile uyumlu bir ekip oluşturmanın yolları vardır. 

Ekip İçin Doğru Uzaktan Sistemin Geliştirilmesi

Farklı konumlardan ve saat dilimlerinde çalışan bir ekibi denetlemek, lojistik engellerle birlikte gelir. Yönetimin temel zorlukları: doğru araçları ekip üyelerine sağlamak  ekip arasındaki iletişimi kolaylaştırarak, iş rollerindeki değişimle mücadele eden uzaktan çalışanlara ihtiyaç duydukları desteği ve teşviki sağlamaktır.

Proje yönetimi, iletişim ve video konferans araçları, şirketteki herkesin yapılan projelerin nasıl ilerlediğini takip etmesini ve güncellenmesini sağlamak için çok önemlidir. Hiçbir şirket aynı şekilde çalışmaz ve bazı ayarlamalar , değişiklikler gerekli olabilir. Şirket ihtiyaçları için en iyi iletişim ve proje yönetimi araçlarını bulana kadar uzaktan çalışma programı başlangıçta deneme yanılma olabilir. 

Yönetimin, işlerin istenildiği gibi yürüdüğünden emin olmak için ekibi kontrol etmek ve geri bildirimleri dinlemek için ekibine daha fazla zaman harcaması gerekebilir. Günümüzde en iyi araçlar ve bulut tabanlı sistemler sezgisel ve kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmış olsa bile, bazı çalışanların yeni uzak sistemlere uyum sağlamak ve alışabilmesi için diğerlerinden daha fazla zamana ihtiyacı olabilir.

Şirketteki herkes geçiş yaparken, evde çalışanların yeni ve potansiyel olarak tanıdık olmayan rollerinde kaybolmalarını önlemek için övgüye, morale ve cesaretlendirmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaçları olacaktır.

Uzaktan Çalışana Odaklanmak

Uzaktan çalışanların büyük bir kısmı değişim sırasında doğaldır. Genişletilmiş özgürlüğün ve evden rahatsız edilmeden, kendi hızlarında çalışma şansının tadını çıkarabiliyorlar.  Ancak diğer çalışanlar aynı şekilde çalışamayabilir. Evde bir aileleri olabilir ve çocuklar arka planda araya girerken eşleri ile uzaktan çalışırken işlerini halletmekte zorluk çekebilirler.

Uzaktan çalışan personelle mücadele etmek için ödenek almak, çalışanların moralini ve genel ekip verimliliğini artırabilir. Yönetimin uzak ekipleri için geçişi iyileştirmesinin bazı yolları ;

● Uzaktan işlerini ev yerine bir ortak çalışma alanından yapmak isteyen işçilere ödenek veya geri ödeme sağlanması.

● Uzak çalışanların ev internet paketlerini daha yüksek hızlara ve limitlere yükseltmeleri için bir ödenek sağlanması.

● Ekip çalışması ve rehberlik içeren görevlerde daha iyi performans gösteren işçilerle video konferans yoluyla düzenli olarak check-in yapması.

Çalışanlara Sağlanan Faydalarda Değişiklik

Uzaktan çalışmaya geçiş kaçınılmaz olabilir. Birçok büyük şirket pandemi kaynaklı uzaktan çalışmaya geçişin şirket kültürünün kalıcı yönü olacağını açıklamıştı. Büyük şirketler çalışanlara sağlanan faydaları ve prosedürleri hazırlarken uzaktan çalışmayı hesaba katacak şekilde ayarladılar.

Daha küçük işverenler, çalışanların sağladığı faydaları, iş yeri dışında çalışmaya geçiş çabaları için çalışanları ödüllendirecek şekilde ayarlayarak liderliklerini takip edebilirler. Şirketinizin çalışanlara sağladığı faydalarda, uzaktaki ekibin yararlanabileceği bazı değişiklik fikirler şunları içerir:

Sağlık ve Zindelikte Kalma

Çalışanlar evde daha fazla zaman geçirdikçe, çalışma ortamı stresli olabilir. Yürümek, bisiklete binmek ya da işe gitmek zorunda kalmış gibi dışarı çıkmayabilirler. Uzaktaki ekibe yoga ve egzersizlere yöneltmek için onlara abonelik oluşturarak evden egzersiz yapma fırsatı sunarak onları sağlıklarına ve sağlıklı yaşamlarına odaklanmaya teşvik edebilir. Diğer fikirler arasında aylık masajlar veya spa günleri ve spor salonu üyelikleri de sayılabilir.

Bilgisayar Ekipman Yükseltmeleri

Çalışanların çoğu evden çalışmaya hazır olmayabilir ve bir çocuğun bilgisayarından çalışmak zorunda olabilir veya bir bilgisayarı eşiyle paylaşmak zorunda kalabilir. Çalışanlara şirket yazılımı bulunan yükseltilmiş dizüstü bilgisayarlar veya masaüstü bilgisayarlar sağlamak, üretkenliklerini ve çalışma performanslarını artırabilir.

Evde İkram veya Teslimat Hizmeti

Şirket kafeteryası yakında kullanılmaz hale gelebilir. Yönetim, çalışanlara evde öğle yemeği günleri veya sıkı çalışmaları ve bağlılıklarının bir ödülü olarak yemek dağıtımları için bir ödenek sağlayarak çalışanların moralini artırabilir.

No comments
Read more...
Evden çalışırken verimliliğinizi artıracak öneriler

Evden Çalışırken Verimliliğinizi Artıracak Öneriler

Dünya COVID-19 salgınıyla savaşmaya devam ederken şu anda her zamankinden daha fazla uzaktan çalışan var ve milyonlarca insan evden çalışmanın göründüğü kadar kolay olmadığını fark ediyor. Yeni uzak çalışanların yeni çalışma ortamlarına uyum sağlamaları gerekiyor. Evden çalışma özgürlüğü ve esnekliği de yeni sorunlar yaratabilir ve tipik olarak iş için kullanılmayan bir yerden çalışmak başka sorunları da beraberinde getirebilir. Neyse ki, uzaktan çalışanların evden çalışırken odaklanmış ve üretken kalmak için kullanabileceği birçok yöntem var. Kişisel faydalı ipuçları ve püf noktalarınızı kullanarak evden başarılı bir şekilde çalışabilirsiniz. 

Dikkat Dağıtan Şeyleri Uzaklaştırın

Gürültü çok dikkat dağıtıcı olabilir. Geleneksel bir ofiste çalışırken, sizi işinizden uzaklaştırabilecek genellikle daha az gürültü vardır, ancak eviniz aynı sessiz kurallara uymayabilir. Yalnız yaşıyorsanız, evinizin ne kadar yüksek sesli olduğunu kontrol edebilir ve çalışırken ihtiyaç duyduğunuz kadar sessiz yapabilirsiniz, ancak başkalarıyla ev paylaşan insanlar bu lükse sahip olmayabilir. Dikkatiniz dağılmadan odaklanabilmeniz için çalışırken sessiz saatler ayarlamak için ev arkadaşlarınızla konuşun veya ev arkadaşlarınızın faaliyetlerini çalıştığınız yerden uzak bir evin belirli bir alanıyla sınırlandırmasını isteyin. Ödün vermek her zaman mümkün değildir, ancak makul bir konaklama istemek mükemmel bir ilk adımdır. 

Sessiz bir ortamda çalışamıyorsanız veya çalışırken bir şey dinlemeyi tercih ediyorsanız, bir çift kablosuz kulaklık iyi bir seçimdir. Dikkat dağıtıcı unsurları ayarlayın ve istediğiniz yardımcı sesle değiştirin. Çalışmalar göstermiştir ki müzik, podcast dinlemenin odaklanmayı ve üretkenliği artırabileceğini unutmayın. Verimliliğinizi engellemek yerine üretken kalmanıza yardımcı olmak için dikkatle çalışırken dinlediğiniz sesi seçin. 

Bir Program Ayarlayın

İşe gitmek için evinizden ayrılırken bir programınız vardı. Artık evinizi iş için terk etmemenize rağmen, belirli bir program odaklanmayı ve öngörülebilirliği korumanıza yardımcı olacaktır. Ne zaman işe başlamanız gerektiğini, ne zaman bir öğle yemeği molası vermek istediğinizi ve en az gün için işiniz bittiğinde karar verin. Evden çalıştığınızda, yanlışlıkla fazla çalışmanız kolay olabilir, çünkü gün için eve gitmenizi söyleyen kimse yok; planlanan zamanın sonunda işinizden uzaklaşabilmeniz için zamanınızı takip edin. 

Gün boyunca küçük molalar, yenilenmiş odak ile işe geri dönmeden önce beyninize hızlı bir dinlenme sağlamak için mükemmel bir yoldur. Kendinizi zihinsel olarak kararlar vermek, odaklanmak veya iş kalitenizin düştüğünü fark etmek istiyorsanız, mola zamanı. Hızlı molalar vermekten korkmayın ve yürüyüşe çıkın ya da gelebilmeniz için atıştırmalık bir şeyler alın .

Özel Çalışma Alanı

Evden çalışmaya başlamadan önce, eviniz yalnızca kişisel zamanla ilişkiliydi, ancak şimdi kişisel alanınız çalışma alanınızla harmanlanmıştır. Çalışma alanı ve ev alanı arasındaki ayrım eksikliği, evinizdeki diğer şeylerden rahatsız olabileceğiniz için odaklanmayı zorlaştırabilir. Mümkünse, evinizde çalışabileceğiniz, yalnızca iş için kullanılan ayrı bir yer oluşturun. Çalışma alanı ile ev alanı arasındaki ayrımı oluşturmak, verimliliği korumak için ofis zihniyetinde kalmanıza yardımcı olur. Bir alanı çalışma alanı olarak belirlemek, günün sonunda işten fiziksel ve zihinsel olarak uzaklaşmanıza ve evde işten uzakta zamanınızın tadını çıkarmanıza yardımcı olur. 

Evden çalışmak birçok insan için bir rüya gibi gelebilir. Evden çalışma özgürlüğü ve esnekliği harika avantajlar olsa da, geleneksel bir ofiste bulunmayan evden çalışırken yeni zorluklarla mücadele etmelisiniz. Dikkatinizi dağıtacak ve kendinizi eğlendiren ama odaklanmış tutmak için yapıcı ses kullanın. Çalışma hayatınızı öngörülebilir tutmak ve fazla çalışmayı önlemek için bir program belirleyin. Zihninizi gün boyunca en iyi şekilde çalışmaya devam edebilmeniz için çalışmanıza aralar ekleyin. Verimli kalmak ve çalışma saatinden kolayca ev saatini ayırmak için ofis zihninde kalabilmeniz için bir çalışma alanı belirleyin. 

No comments
Read more...
Canlı Web Sohbetin Avantajları ve Dezavantajları

Canlı Web Sohbetin Avantajları ve Dezavantajları

Son birkaç yıldır, canlı sohbet modern iş web sitelerinin önemli bir özelliği haline geldi. İyi yönetilen bir canlı sohbet, mevcut ve potansiyel müşterilere anında yanıt ve destek sunar; bu da onu iş temas noktasına tercih edilen müşteri haline getirir.

Bir numaralarının eksik olduğunu düşünüyoruz. Tüketicilerin canlı bir web sohbet hizmeti sunan bir şirketten satın alma olasılığı daha yüksektir ve müşteri hizmetleri ve satışlarının birçok yönünü daha kolay ve daha akıcı hale getirir. 

Ancak, bir kurulum yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken temel şeyler nelerdir ve canlı bir web sohbet hizmeti çalıştırmanın avantajları ve dezavantajları  nelerdir? Cevaplar ve daha fazlası için okumaya devam edin.

Canlı web sohbeti kullanmanın avantajları ve dezavantajları

Web sitenize canlı bir web sohbeti eklemenin bazı avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyerek başlayalım.

Avantajları Dezavantajları
• Anında yanıt ve destek • Herkesin kullanımı için uygun değil
• Aynı anda birden fazla kişiye yardım • Mobil canlı sohbet kötü bir deneyim sunabilir
• Web sitesi ziyaretçileri için ek ücret alınmaz • Kötüye kullanıma açık olabilir
• Tüketiciler için uygun • Temsilciler hızlı tepki vermelidir
• Kolayca aktif / uzakta durumu çözma  
• Destek kalitesini izleme ve inceleme  
• Daha kolay iletişim  
• Analitikler ve günlükler aracılığıyla veri kaynağı  

Canlı web sohbetini kullanmanın avantajları

Anında yanıt:

Canlı web sohbeti telefon desteğinden daha hızlı olma eğilimindedir ve kesinlikle bir bilet yanıtı beklemekten daha hızlıdır. Bu, hızlı bir şekilde cevap isteyen insanlar için büyük bir avantajdır ve müşterileri için bu  noktasını çözmek isteyen şirketler için harikadır.

Ek ücret yok:

Birçok şirket uluslararası alanda mal ve hizmet sunmaktadır. Ancak, hizmet verdikleri her ülke için ücretsiz bir telefon iletişim seçeneğine sahip olmama eğilimindedirler. Canlı sohbet kullanan web sitesi ziyaretçileri hiçbir ücret ödemeyecektir, bu da büyük bir faydadır.

Yorumlar ve geri bildirim:

Her telefon hizmeti izlenmez, bu nedenle işletmelerin personelinin sağladığı desteğin kalitesini anlamaları zor olabilir. Ancak canlı sohbet yazılımı günlük dosyalarını tutar, bu da desteğin kalitesini ve tutarlılığını izlemeyi çok daha kolay hale getirir.

Canlı web sohbetini kullanmanın dezavantajları

Herkesin kullanımı için uygun değil:

Herkes teknoloji meraklısı değildir ve hatta olanlar için canlı web sohbeti mutlaka onların tercihi değildir. İşletmeler, tüm üsleri kapsadıklarından emin olmak için telefon veya e-posta desteği gibi en az bir başka iletişim şekli daha sunmalıdır.

Kötüye kullanıma açık:

Maalesef, canlı web sohbeti kötüye kullanıma açık olabilir çünkü şakacılara destek personeline kolay erişim sunar. ‘Sahte’ bir konuşma başlatmak çok kolay. Bunun çok sık olduğunu fark ederseniz, şu ipuçlarını deneyebilirsiniz:

– Her konuşmayı basit bir formla başlatın 

– Yeni kullanıcılardan e-posta adresi vermelerini isteme

– Sorun çıkaranları engelleme alışkanlığına gir

Canlı web sohbetini web sitenize entegre ederken kaçınmanız gereken tuzaklar

Canlı web sohbetlerinizi düzenli bir şekilde yönetirseniz, dönüşümleri ve müşteri memnuniyetini aynı oranda artırabilirsiniz.

Ancak, teknolojide olduğu gibi, hata yapmak çok kolaydır. Daha önce bir web sitesine canlı web sohbeti hiç entegre etmediyseniz, kaçınılması gereken ortak tuzaklara yakalanabilirsiniz.. Dikkat etmeniz gereken en büyük dört tanesi.

1. Tak ve Çalıştır

İnsanların canlı web sohbeti kullanmasının temel nedenlerinden biri çok kolay ulaşılabilir olmasıdır. Müşterilerinizden sizinle iletişim kurmaları için yazılım indirmelerini istemeyin. Hayat hikâyelerini hemen sormayın. Bilgiye ihtiyacınız varsa, müşterilerinizin sizinle konuşma şansı yakalamadan önce onları ertelemek istemediğiniz için bu konuyu sohbet akışına göre ayarlayabilirsiniz.

2. Otomasyon Tuzağı 

Otomasyon iyi bir şey, ancak müşterilerinizi kapatabilir. Sohbet botları için her zaman  bir yer var, ancak bunları her konuda kullanırsanız, müşterileriniz bunları fark etmeye başlayacak. Bir Chat bot tarafından cevaplanabilecek sorular elbette vardır, fakat daha karmaşık konular kesinlikle otomatikleştirilemez, bu nedenle tabloları aşırı otomatikleştirmemek için dikkat ederek dengelemeniz gerekir.

3. Yavaş Yanıt Süresi

Müşteriler anında cevap almak için genellikle canlı web sohbetini seçerler. Canlı sohbet yanıt süreleriniz zayıfsa, müşterinizin tepkilerini hissedeceksiniz. Bu sadece tepki süreleriyle ilgili değil, müşterinizin zamanını boşa harcıyor ve onlara cevabını bildiğiniz soruları sormayın ve kendilerinden soruları tekrar etmelerini istemeyin.

4. Soruları Yanlış Aracılara Yönlendirme 

İşletmenizin birden fazla departmanı ve farklı becerilere sahip birkaç aracısı varsa, ilk otomatik yanıt dizinizin müşterilerinizi doğru uzmanlıkla doğru alanlara yönlendirdiğinden emin olmalısınız.  Müşterilerinizin sorularını nasıl yanıtlayacağını bilmeyen acentelere göndermek mantıklı değildir. Bu nedenle, canlı bir ajana sohbet sorularınız sormadan önce birkaç otomatik soru sorabilirsiniz

No comments
Read more...
Hazır Ofis Alanları Nedir

Hazır Ofis Alanları Nedir?

Hazır ofis alanları, yeni başlayanların ve girişimcilerin işlerini kolay ve hızlı bir şekilde kurmaları için mükemmel bir seçenektir. Aynı zamanda sınırlı bütçesi olan ve kaynaklara yaptıkları yatırımlardan en iyi şekilde yararlanmak isteyen işletmeler için en iyi seçenektir. Hizmet verilen ofis alanları, kuruluşun daha hızlı büyümesi için birçok fayda sağlar. Bir şirket, broker veya ajansların yardımıyla iş gereksinimlerine göre uygun maliyetlere kiralanabilir.

Hazır Ofis Nedir?

Hazır bir ofis, harici bir şirket veya ofis sağlayıcısı tarafından tamamen yönetilen diğer ofis alanları veya binalar gibidir. Bu ofis yönetim şirketleri, iş ihtiyaçlarına göre farklı şirketlere ortak ofis alanları, bireysel ofisler veya katlar kiralar. Hizmet verilen ofis alanları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere tüm ofis olanaklarıyla eksiksiz bir şekilde donatılmıştır:

 • Özel resepsiyonist ve idari destek
 • IP telefon ve telekom hizmetleri
 • İnternet bağlanabilirliği
 • Toplantı ve konferans salonları
 • Klima gibi mobilya ve yardımcı hizmetler
 • Tam zamanlı güvenlik ve gözetim hizmetleri

Hazır Ofisi Alanlarının Avantajları

 • Hazır işler ile anında kullanılabilirlik
 • Herhangi bir işletme esnek ve kısa vadeli kiralamalar için servis alabilir
 • İşletme adresiniz için muhteşem ofis konumu
 • Hizmet verilen ofis alanları, özellikle yeni başlayanlar ve yeni işletmeler için uygun maliyetlidir
 • Bir ofis işletmek için gerekli tüm imkanları sunar
 • Genel giderleri azaltır
 • Profesyonel destek personeli imkanı sunar
 • Bakım konusunda endişelenmenize gerek kalmaz
 • İş operasyonlarınızın hızlı ve kolay kurulumu yapılır
 • Diğer işletmelerle daha iyi ağ bağlantısı sunar

Hazır ofisin iş ihtiyaçlarınız için en iyi seçenek olup olmadığını merak ediyorsanız, bu kategorilerden birine giriyorsanız kendinizi düşünmelisiniz:

 • Yeni pazarları hedeflemek için bir şube açıyorsanız
 • Şirketiniz, devam etmekte olan bir proje için taşmayı yönetmek amacıyla kısa vadeli bir ofis alanı arıyorsa
 • Ofisinizi bir yerden başka bir yere taşıyorsanız ve yeni ofis alanınız henüz hazır değilse, hizmet verilen ofis alanı amaca hizmet edebilir
 • Belirli bir sözleşme veya proje için ayrı bir ofis alanı arıyorsanız. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşletmeniz için hizmet verilen bir ofis alanı arıyorsanız, kiralık ofis kiralamak için hazır ofisle iletişime geçmeden önce tüm gereksinimlerinizi listelemeyi düşünün. İhtiyaçlarınız için doğru olanı seçerken bu soruları kendinize sorun:

 • İş faaliyetlerinizde ne tür ofis olanakları arıyorsunuz?
 • İşletme adresiniz için en iyi yer hangisi olacak?
 • Ne kadar alan gerekli olacak?
 • İşletmeniz ne kadar çabuk kurulabilir?
 • Bütçeniz nedir?

Hazır ofis ararken , profesyonelliğimizi ve işimizde ne kadar iyi olduğumuz hakkında fikir edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

No comments
Read more...
Covid-19 Sonrası Ofis Açarken Kaçınılması Gerekenler

Covid-19 Sonrası Ofis Açarken Kaçınılması Gerekenler

Ekonomi yeniden açılmaya başladığında, işletme sahiplerinin COVID-19 salgınının bitmediğini hatırlamaları gerekiyor. Şirketler yeniden açmaya dikkatle yaklaşmalı ve ileride nasıl faaliyet gösterecekleri konusunda zor kararlar almaya hazır olmalıdır.

Uzun vadeli kira sözleşmelerinde bağlanan nakit, faaliyetleri yönetmek için harcanan zaman, müşteriyi elde tutmayı göz ardı etmek… küçük işletmenizin karşılaşabileceği hataların listesi kapsamlı ve riskler her zamankinden daha yüksek.

Bir şirketin şu anda yapabileceği beş yaygın hata ve bunları nasıl önleyeceğiniz ve çözebileceğinizle ilgili ipuçları aşağıdaki gibidir.

1. Çalışanların güvenliğini düşünmeme

Yeniden açarken çalışanlarınızın güvenliği bir numaralı öncelik olmalıdır. Tüm Covid-19 kurallarına uyarak çalışanlarınızın güvenliğini sağlamalı ve gerekli Covid-19 tedbirlerini almalısınız.

2. Uzun vadeli ofis kiralaması yapmak

Nakit akışı, özellikle belirsiz ekonomik zamanlarda kritik öneme sahiptir. Maliyetleri düşürmenin en kolay yollarından biri, ofis kiralamanızı yeniden düşünmektir.  Birçok şirket için, evden çalışmaya devam etmektedir. İsteğe bağlı ofis alanı, sizinki gibi işletmelere her iki dünyanın en iyilerine erişim sağlayan ekonomik ve esnek bir alternatiftir.

3. Esnek olmama

Bu çalkantılı zamanlarda başarılı olmak istiyorsanız, esnek olmanız gerekir. Bunu başarmanın birçok yolu vardır, örneğin çalışanların evden çalışmaya devam etmesine izin vermek.

4. Müşterilere odaklanma değil ve elde tutma

Karlar azaldığında, mümkün olduğunca çok sayıda yeni müşteri bulmak doğaldır. Bu strateji işe yarayabilir, ancak küçük işletmeler de yeni müşteri edinmenin maliyetli olduğunu (ve bazen de karmaşık olduğunu) hatırlamalıdır.

Bu nedenle müşteriyi elde tutmaya odaklanmak çok önemlidir . Müşteriler altın değerindedir ve bunları korumak işinizin başarısı için kritik öneme sahiptir.

5. Pandemiyi bir tatil gibi düşünmek

Müşteri trafiği düşük ve satışlar düşük olsa bile, pandemi sırasında işiniz üzerinde çalışmanın birçok yolu vardır. Bu bir tatil değil, bu yüzden üretken kalmaya çalışın. Bu zamanı verimli bir şekilde nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz, şunları yapabilirsiniz:

 • Personel eğitimini yenileyin.
 • Yeni ürün ve hizmetler için beyin fırtınası yapın.
 • Yeni bir sertifika tamamlayın.
 • Vergi ve defter tutma.
 • Profesyonel videolar ve yeni bağlantılar kurun.

Bu zamandan en iyi şekilde yararlanmanın birçok yolu var. Proaktifseniz, ekonomi geri dönerken işinizi ve ekibinizi sağlıklı tutabileceksiniz.

No comments
Read more...
WhatsApp chat