İletişim Formu
Lütfen Formu doldurun ve GÖNDER Butonuna basın.
SEND
Login form
Sorry, User can NOT register!

Uzaktan Çalışma ; Terimler

Uzaktan Çalışma Terimler

Dünyanın dört bir yanındaki birçok insan çoğu zaman uzaktan çalışmaktadır. Bu durum, teknoloji ve kablosuz internet ağındaki ilerlemelerle mümkün olmakla birlikte, uzaktan çalışmanın, işin tamamlandığı hızı ve verimliliği büyük ölçüde artırabilmektedir.

Uzaktan çalışma sadece evden çalışmak demek değildir. Sanal olarak çalışırken işbirliği yapmak için birçok farklı yol vardır. Yeni fikirler ve yenilikçi teknolojik çözümler ortaya çıkmaya devam ettikçe, uzaktan çalışma dünyası değişmeye ve çeşitlenmeye devam edecektir. Bu makale, uzaktan çalışma ile ilişkili bazı anahtar terimleri yansıtmaktadır.

Uzaktan Çalışma

Merkezi bir ofise gelmek yerine evden internet, e-posta ve cep telefonu yardımıyla çalışmaktır. Uzaktan çalışmada ev dışında ayrıca konferans salonları ve kafeler gibi diğer yerlerden de çalışabilir.

Evden Çalışma

‘Uzaktan çalışma’ olarak da adlandırılır. Girişimciler ve serbest çalışanların yanı sıra sürekli çalışanlar da e-posta ve cep telefonunu kullanarak evde iş görevlerini yerine getirebilirler.

Dijital Çalışma

Uzaktan çalışma çoğunlukla dijital çalışma olarakta adlandırılmaktadır. Dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi mobil cihazlar kullanılarak gerçekleştirilebilen sanal çalışma ile ilişkilidir. Ayrıca, çoğunlukla kablosuz internet bağlantısına ve çalışanların etkili bir şekilde iletişim kurmalarına yardımcı olan dijital çalışma alanıdır.

Serbest Çalışma

Farklı şirketler için serbest meslek olarak çalışan kişiler için kullanılan tabirdir. Serbest çalışan kişiler, genellikle saatlik veya görev bazında ücret alırlar ve çalışmalarını bir ev ortamı veya bir çalışma alanı kullanarak genellikle uzaktan sağlarlar. Serbest çalışmadaki artış, büyük ölçüde mobil teknoloji ve bulut sistemdeki ilerlemelerle endeksli olarak artmış, bu da serbest çalışanların becerilerini duyurmalarını ve işe gitmeye gerek duymadan şirketler için çalışmasını sağlamıştır.

Sanal Ofis

Sanal ofis, uzak çalışanlar için hizmetler, çalışma alanı, teknolojiler ve süreçlerin birleşimi anlamına gelmektedir. Sanal ofis hizmetleri arasında bir iş adresi, posta alımı, toplantı salonlarına aylık erişim, canlı resepsiyonist hizmetleri, bir telefon numarası ve bir VoIP telefon sistemi bulunmaktadır. İşletmeler hangi hizmetlere ihtiyaç duyduklarını seçebilir ve gereksinimlerine bağlı olarak genellikle hizmet ekleyebilir veya kaldırabilir.

Canlı Resepsiyonist

Canlı çağrı yanıtlama, çağrı yönlendirme ve müşteri hizmetleri desteği sağlayan uzaktan resepsiyon görevlisi hizmetidir. 

Anında mesaj

Genellikle anlık mesajlaşma, bilgisayar, akıllı telefon veya başka bir mobil cihaz kullanılarak kişiler veya ekipler arasında gerçekleşen bir çevrimiçi sohbet biçimidir. Mesajlaşma gerçek zamanlıdır ve tüm katılımcıların aynı uygulamayı kullanmasını gerektirir. İnsanların birbirlerinden uzakta çalışırken hızlı sorular veya cevaplar göndermelerini sağladığından, ekipler halinde çalışan uzak çalışanlar tarafından sıklıkla kullanılır.

Görüntülü Sohbet

Kullanıcıların birbirlerini gerçek zamanlı olarak görmelerini ve duymalarını sağlayan video yazılımı kullanan bir iletişim şeklidir. İş için kullanıldığında, görüntülü sohbet birden fazla kişiyi içerir ve toplantı düzenleyicisinin ekranını paylaşmasına ve bilgileri grubun geri kalanına sunmasına izin verir. Uzak çalışanlar için görüntülü sohbet, bir dizi dijital yüz yüze iletişim sağladığı için değerli bir araçtır.

İş Merkezi

İşletmelerin genellikle kısa vadeli anlaşmalar kapsamında mobilyalı ofis alanı ve toplantı odaları kiralayabileceği bir işyeri ortamıdır. İş merkezlerinde resepsiyonist desteği, çağrı yanıtlama, posta sıralama ve yönlendirme gibi hizmetler sunulmaktadır.

Toplantı Salonu

Genellikle iş merkezleri ve çalışma alanlarında, toplantı salonları ve konferans salonlarında saat başı rezervasyon yapılabilir. Bu model, mobilya, yazı tahtaları, wifi ve konferans olanakları gibi gerekli tüm ekipmanlarla bir iş ortamında toplantı alanı kiralamalarını sağladığından, uzaktan çalışan herhangi bir kişi veya ekip için yararlıdır.

VoIP / Sanal Telefon Sistemi

Bir de sanal bir telefon sistemi olarak bilinen VoIP telefon, online iletişim kurulmasına ve aynı numarayı kullanarak birden fazla cihazdan arama trafiğini yönetmek için olanak sağlamaktadır. Genellikle uzaktan çalışanlar veya girişimciler için yararlıdır ve sanal ofisin bir parçası olarak sunulur.

.Link_Tik{padding: 14px 22px;background: #3992c969;border-radius: 7px;margin: 12px 0px;}

No comments

Bir cevap yazın

WhatsApp chat