İletişim Formu
Lütfen Formu doldurun ve GÖNDER Butonuna basın.
SEND
Login form
Sorry, User can NOT register!

COVID-19 Karantinasında Uzak Çalışanlar İçin Uygulamalar

COVID-19 Karantinasında Uzak Çalışanlar İçin Uygulamalar

Bir çalışan olarak, çeşitli nedenlerle evden çalışabilirsiniz. Şirketiniz esnek çalışma saatleri ile her yerden çalışma avantajı sunabilir ya da ekibinizin tamamen uzak olması mümkündür. Ancak şu anda,yakın zamanda COVID-19′ un patlak vermesi nedeniyle birçok kişiye evden çalıştığı söylenmektedir. Kimi firmalar çalışma tarzlarında bir değişiklik yaşamayabilirken, kimi firmalarda hem kişisel hem de profesyonel olarak daha önemli ayarlamalar yapması gerekmektedir. Buna ebeveynler, evcil hayvan sahipleri veya oda arkadaşı olan çalışanlar dahildir. 

Kendinizi ve başkalarını korumak için kendinize dikkat etmek önemlidir, şirketler de evden çalışma süresinin mümkün olduğunca eğlenceli olduğundan emin olmak için personeline çok destek vermektedir. İç mekandayken sağlıklı bir yaşam tarzını hazırlamak ve korumak söz konusu olduğunda kendinizi sorumlu tutmak da zorunludur. 

Sosyal mesafedeyken dikkate alınması gereken bazı ipuçları:

Rutin Belirleyin

Evden çalışırken tutarlı bir rutin oluşturmak çok önemlidir. Bunu yapmak yaşam tarzınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar ve ertelemeden işlerinizi halletmenize yardımcı olabilir. Güne başlamak için en iyi yolun yatağınızı düzenlemek olduğu bilinmektedir, çünkü bu yapılandırılmış bir sabah rutinidir. Günlük alışkanlıklarınıza sağlıklı alışkanlıklar eklemek de fayda vardır. Bu sadece hastalanma şansınızı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda stres ve kaygı düzeylerini ve çalışma sürecini de azaltabilir. Gün boyunca işleri tamamlarken, başarılarınızın sağlamak için kendinize bir liste yapın ve bu listeyi kontrol edip uygulayın. Evde olduğu kadar üretken olmak da mümkündür, her şey zamanınızı nasıl yöneteceğiniz ve olumlu bir zihniyete öncelik vermenizle ilgilidir. 

Tüketiciler ve Diğer İşletmelerle İyi İletişim Kurun

Bazı iş arkadaşlarınızda yalnızlık hissi olabilir , yalnızca işle ilgili zorunluluklar için değil, aynı zamanda herkesin evdeyken iyi durumda olmasını sağlamak için basit yakalamalar için bir iletişim sistemi kurmak önemlidir. Bu şirket çapında olmayan bir şeyse, çok fazla kaynak varsa, kendi uzak toplantılarınızı veya çağrılarınızı planlamaktan yararlanabilirsiniz. İş arkadaşlarınızla sohbet etmek, yapmanız gereken şeylerin üstünde bir şeyler söylemenin yanı sıra stresli bir programdan veya durumdan bilgi almanın bir yolu olabilir.

Bununla birlikte, iş dünyasıyla tüketici iletişimi zorlaşabilir, ayrıca iş anlaşmaları yapabilir ve gelen çağrıları takip edebilirsiniz. Zamanlamanıza bağlı olarak, işletmeniz müşteri hizmetlerinden idari görevlere kadar her konuda yardımcı olmak için sanal bir resepsiyonist hizmeti kullanabilir. Bu tür bir asistana sahip olmak sırtınızdan biraz stres atabilir ve evden çalışırken gününüzün diğer yönlerine odaklanmak için daha fazla zaman verebilir.

Maliyetinizi Belirleyin

COVID-19 salgını durumunda, iki haftalık bir süre boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz yiyecek ve diğer malzemeleri stoklamak önemlidir. Bu gerekli adım,ne kadar harcama yaptığınızı bütçeleme ve izleme fırsatı ile birlikte gelir ;aynı anda çok fazla yiyecek ve başka ürün satın almanız gerektiğinden banka hesabınızı etkileyebilir. COVID-19’dan şu anda olumsuz etkilenen bir kuruluşun parçasıysanız, yalnızca sahip olduğunuz para miktarını değil, aynı zamanda sahip olacağınız parayı da izleyebilecek güvenilir bir banka hesabı veya gider yönetimi platformu kullandığınızdan emin olun. Size ve iş yaşam tarzınıza zarar vermeyen, size fayda sağlayan finansal hizmetlerden yararlanmak çok önemlidir.

Çalışma Alanınızı Düzenli Tutun

İçinde bulunduğunuz alanın, hissettiğiniz yol üzerinde önemli bir etkisi olduğu bilinmektedir. Evde bir masanız olsun ya da olmasın, işinizi yeteneklerinizden en iyi şekilde ve uzaktan yaparken motivasyon ve sakinlik sağlamak için sakin bir çalışma ortamı oluşturmak çok önemlidir. Bitkiler, fotoğraflar ve hatta bir defter ve kalem düzenleyici, ev ofisinizi estetiğe dönüştüren öğeler olabilir. Bu durumda, işleri ana ofisinizden meskeninize güvenli bir şekilde taşımaktan korkmayın. Ofis içi çalışma alanınızın görünümünü çoğaltmak, hem yaşamak hem de geçici olarak çalışmakla ilişkili bir ayara uyum sağlamanıza yardımcı olacak bir şey olabilir.

Öz Bakımınıza Zaman Ayırın

Bu birçok kişi için zor bir zaman olsa da, gününüzün dışında bir tür kişisel bakım almak ve pratik yapmak için zaman ayırın. Egzersiz yapmak, yüz maskesi yapmak veya sadece bir aile üyesini hızlı bir sohbet için çağırmak olsun, her biri sizi daha az bunalmış hissettirebilir ve potansiyel bir iş düşüşünden kurtarabilir. İşiniz sürekli bilgisayar süresinden oluşuyorsa, gözlerinizin mavi ışıktan dinlenmesi için ekrandan uzaklaşın. Bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarda çok fazla çalışma yapmak gözlerinizi ağırlaştırabilir ve aşırı yorgunluğa neden olabilir. Bu durumda, kendinizi genç hissetmek için rahat zamanlama planı yapın. Bu şekilde işe geri döndüğünüzde, geri kalan saatlerinizi verimli geçirmeye hazır olursunuz.

Şirketler aslında zor zamanlarda birbirlerini destekleyebilecek büyük ekiplerdir. Çalışan bir rutin belirlediyseniz, sevgiyi yaymak için iş arkadaşlarınızla paylaşın. Kimin etkileyebileceğini asla bilemezsiniz.

No comments
Read more...
Verimli Toplantı Yönetimi

Verimli Toplantı Yönetimi

Herkes toplantılardan nefret eder. Bunun nedeni çok basittir: Toplantıların çoğu sıkıcı ve verimsiz zaman kaybı olarak düşünülür. İnsanları, genellikle odadaki birçok insanla hiçbir ilgisi olmayan konularda konuşan bir kafa karışıklığını dinlemek için yapmaları gereken şeyden uzaklaştırırlar.

Yine de toplantılar her ne sebepten olursa olsun hala yapılmaya devam edilmektedir. Kuruluştan gelen haberlere veya diğer ekip üyelerinin üzerinde çalıştıklarına ve yardıma ihtiyaç duyabilecekleri noktada toplantıya yetişmek için yeterli zamanları olmalı. Toplantılar faydalı olmalıdır. İşte sizin için bir sonraki şirket toplantısının sadece başka bir zaman kaybı olmamasını sağlamak için 6 ipucu:

1 – Güncel bir konunuz olsun ve buna bağlı kalın. 

Toplantı organize edenler önceden planlama yapmalı ve kapsamlı bir gündem oluşturmalıdır. Öncelikle gündemdeki konular görüşülmelidir. Toplantı sırasında ortaya çıkan diğer öğeleri görüşmek üzere gündemin sonunda zaman planlaması yapılmalı, sonunda zamanınız kalırsa ek konular tartışılmalıdır. Gündemi her zaman vaktinde herkese gönderin. Bu, insanların neyin tartışılacağı hakkında düşünmelerine ve soruları cevaplamaya veya tartışma eklemeye hazır olmalarına zaman tanır.

2 – Toplantıyı az kişi ile yapın.

Toplantı yapacak kişiler herkesi toplantılara davet etmek zorunda olduklarını düşünürken, aslında yapmamaları gerekmektedir. Sonuç olarak, büyük grupların olduğu toplantılarda nadiren önemli kararlar alırlar.  Bu, daha büyük toplantıların genellikle etkisiz olduğu anlamına gelir.

3 – 30 dakikalık toplantılar düzenleyin.

İnsanlar çoğu zaman yoğunlardır. 60 ila 90 dakikalık toplantılar için zamanları yoktur. Ayrıca, çoğu insan 45 dakika kadar sonra sıkılmaya başlar ve toplantı konusundan uzaklaşırlar. Toplantılar 20 ila 30 dakika arasında yapılabilir, bu da genellikle büyük konuları tartışmak için yeterli zamandır. Toplantı uzun sürmeye başlıyorsa, toplantıyı sonlandırın. İşlenmediğini düşündüğünüz konularla ilgili 30 dakikalık bir toplantı daha ekleyin.

4 – Toplantıda neler yapıldığını gözetleyin.

Toplantıda alınan her önemli kararı not edin. Bazı toplantılar (beyin fırtınası oturumları veya aylık raporların gözden geçirilmesi) büyük kararlara neden olmamakla birlikte, bu toplantılar az ve sıklıkla olmalıdır. Her toplantı istenilen olumlulukta sonuçlanmazsa, bunların çoğu ortadan kaldırılmalıdır .

5 – Toplantının yetkili biri tarafından yapılmasını sağlayın. 

Bir yöneticinin toplantılar yapması yaygındır. Ama çoğu zaman, bunlar doğru insanlar değil. Düzensiz olabilirler. Bunun yerine, son derece düzenli ve yetkili bir kişi görevlendirilmelidir. Yönetici asistanları mükemmel toplantı organizatörleri ve zamanlayıcıları yaparlar: Bir konuda konuşmayı sonlandırıp bir sonraki oturumda başarılı olurlar.

6 – Sadece toplantı yapmak için toplantı yapmayın.

 Her küçük tartışma konusu için toplantı yapmak cazip gelebilir. E-posta, telefon görüşmesi vs. gibi görüşmeleri yapabileceğiniz durumlarda toplantı düzenlemeyin. Ayrıca, toplantılar iş planları veya strateji belgeleri oluşturmak için her zaman en iyi yöntem değildir. Daha büyük gruplardan bilgi almak ve yeni fikirlerle beyin fırtınası yapmak için idealdir.

Toplantılar doğru kullanılırsa son derece etkili araçlar olabilir. Birinci kural, çalışanların veya iş arkadaşlarının zamanını boşa harcamamaktır. İnsanlar çalışmak için zamana ihtiyaç duyarlar ve toplantılar çoğu zaman tam da bunu yapmalarını engeller.

.Link_Tik{padding: 14px 22px;background: #3992c969;border-radius: 7px;margin: 12px 0px;}
No comments
Read more...
Uzaktan Çalışan Ekip Yönetimi

Uzaktan Çalışan Ekip Yönetimi

Eğer bir takımın yöneticisiyseniz birçok sorumluluğunuz bulunmaktadır. 

İşte ekibinizi düzenli tutmanıza ve yönetmenize yardımcı olabilecek uzaktan çalışma yönetimi stratejileri. 

1. Düzenli Toplantılar

Uzak ekibinizle video konferans toplantısı yapmak için her hafta bir gün ve saat belirleyin. Bu durum, normalden daha önce veya daha sonra ofisinizde olmanız gerektiği anlamına gelebilir, ancak ekibinizle düzenli olarak görüşmek, farklı ekip üyelerinin güçlü yönlerini görmenize yardımcı olacaktır. Ekibiniz hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, onları o kadar iyi yönetebilirsiniz. Haftalık toplantı düzenli olmanıza ve uzaktaki ekibin neler yaptığını bilmenize yardımcı olur. Bu, herkes varken yeni ekip üyelerini veya yeni konseptleri tanıtmanın etkili bir yoludur. 

2. Günlük Check-in’ler 

 İletişim hatlarını açık tutmanın bir diğer önemli faktörü günlük check-indir. Ekibinizden bir üyeyi günde bir kez aramalı veya e-postayla göndermeli ve yaptıkları ilerleme hakkında size günlük bir bilgi vermelerini sağlamalısınız. Bireysel olarak ekip üyeleriyle günlük olarak konuşmak, onlara proje veya ekiple ilgili olabilecek endişelerini dile getirme şansı verecektir. Bu şekilde her gün tam olarak ne olduğunu öğreneceksiniz, böylece bir an önce ekibiniz hakkında bir rapor vermeye hazır olabilirsiniz. Takım liderlerinizle irtibatta kalmak, size ihtiyaç duyduklarında orada olduğunuzu ve neyi başardıklarına ilgi duyduklarını gösterir.

3. Hedefler

Takımlarınız için hem kısa hem de uzun vadeli hedefler belirlemeniz gerekir. Hedefler belirlendikten sonra, bunları ekip liderlerine telefon ve e-posta yoluyla bildirmeniz gerekecektir. Ekip liderinizin belirlediğiniz hedefleri anladığından emin olmak için takip etmek, ekip lideriyle açık bir iletişim çizgisi tutmanın ve hedeflerinizin anlaşıldığından emin olmanın harika bir yolu olabilir. Ekip üyelerine çağrı veya e-posta gönderdiğinizde, hedeflerinin farkında olup olmadıklarını sorabilirsiniz. Eğer değillerse, bu size tam olarak hangi hedeflere ulaşmaları gerektiğini bildirme şansı verir. Ayrıca, tamamlanması gereken tarihlerle birlikte herkese ulaşmak istediğiniz kısa vadeli hedefleri hatırlatan genel bir e-posta gönderebilirsiniz.
Bu şekilde ulaşmak istediğiniz herkes aynı sayfada olacaktır.

4. Eğitim

Hedef belirleme ve iletişim ile birlikte, herkesin ihtiyaç duyduğu eğitimi alması önemlidir. Uzak ekip lideri ve işçilerden, uzak ekibi yöneten insanlara kadar herkesin alanlarındaki en son teknoloji hakkında güncel olması çok önemlidir. Kullanabileceğiniz teknolojiyi nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, uzak bir ekibi yönetemezsiniz. Uzak işlerde kullandığınız ekipman için eğitim alan herkesin güncel bilgilerden haberdar olduğundan emin olun. Bu, ekibinizin oyunlarının zirvesinde olmasına ve projelerini zamanında tamamlamalarına yardımcı olacaktır.

5. Sonuçlara Odaklanın

Takımınızın başarılı olmasını istiyorsanız, bunu başarmanın bir yolu da sonuçlara odaklanmaktır. Sonuçlarına odaklanmak, sizden istediğiniz şekilde yapmalarını istediğiniz şeyi yapıp yapmadıklarını anlamanıza yardımcı olacaktır. Mesela; Halkla ilişkiler ekibinizin haftada kaç basın bülteni yayınladığını görün. Destek ekibinizin bir günde kaç yanıt aldığını takip edin. Uzak ekibinizin belirlediğiniz görevleri doğru bir şekilde tamamlayıp tamamlamadığından emin olmak için bunları yapmanızda fayda bulunmaktadır.

6. Kaynaklar

Ekibinizin onlar için sağlayabileceğiniz kaynaklara ihtiyacı olabilir. Neye ihtiyaç duyduklarını anlamak için onlara zaman ayırın veya hangi kaynaklara ihtiyaç duydukları hakkında görüşmeler yapın ve kaynakları ekibinize sağlayın.  Kaynaklara yatırım yapmak uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Araştırmanızı yaptığınızdan ve ekibinize iş deneyimlerini geliştirecek kaynakları sağladığınızdan emin olun.

7. Özenli Olun

Uzak ekibinize ne kadar iyi gözükürseniz, sizin için o kadar iyi çalışırlar. Bir diktatör olarak ekibi yönetmek, takımınızı sadece öfkeli ve kırgın hale getirecektir. Onlara nasıl hissettiklerini önemsediğinizi göstermek, ekibinizin size güvenmesini ve sizin için daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. En iyi yüzünüzü ön plana çıkarın ve uzak ekibinizi de nezakete teşvik edin. 

8. Sorumlulukları Belirleyin

Ekibiniz şirketinizle birlikte büyüdükçe, ekip liderlerinin daha fazla sorumluluk almasını isteyeceksiniz. İşini onları şirketinizle birlikte büyümeleri için güçlendirmek olmalıdır . Takım çok uzak olsa bile, takım liderinin yerine getirebileceği görevleri teslim etmekten korkmayın. Ekibin, onlara inandığınızı ve sizinle birlikte büyümelerini ve başarılı olmalarını istediğinizi bilmeleri gerekir. Birkaç ay sonra ekip liderine hüküm sürmek, onlara takımı yönetme ve size rapor verme konusunda güven verecektir. Onlara daha fazla sorumluluk vererek onlara inandığınızı gösterin.

9. Kendi Disiplininizi Gösterin

Uzaktaki takımınıza işinizde en iyi olmak için çaba gösterirseniz, onlar sizin adımlarınızı izler. Örnek bir lider olun. Çalışmanızı zamanında bitirin ve ekibinize işleri halletmeye önem verdiğinizi gösterin. Ne kadar çok disiplinli olursanız, uzak ekibiniz de o kadar başarılı olacaksınız.

10. Karar Vermeyi Güçlendirin

Ekibinize her zaman ne yapacağını söylediğinizden emin olun. Karar verme becerilerini güçlendirmeli ve büyümelerine, sorunlara kendi çözümlerini bulmalarına izin vermelisiniz. Onlara yardım edin ama işlerini onlar için yapmayın. Onlara ve problemleri anlama yeteneklerine inandığınızı belli edin. Ne kadar çok sorumluluk alırlarsa, onlar için o kadar az uğraşmanız gerekecek. Bu, ekip olarak büyümelerine yardımcı olacak ve bireyler olarak büyümelerini sağlayacak.

11. Dinlemeyi Bilin

Uzak bir yönetici olarak dinleme becerilerinizi geliştirmelisiniz çünkü uzak takımınızın ofisine girip hızlı bir soru soramayacaksınız. Ne söylediklerini dinleyin ve dikkat edin. Uzak ekibiniz sizin çalışanlarınızdır ve onlara ofisinizdeki çalışanlarınızla aynı saygıyı göstermelisiniz. Uzak takımınızla konuşurken sadece onlara odaklanın. Dikkatinizi dağıtacak tüm faktörleri ortadan kaldırın. Söylemesi gerekenler sizin için önemli olmalıdır.

.Link_Tik{padding: 14px 22px;background: #3992c969;border-radius: 7px;margin: 12px 0px;}
No comments
Read more...
Telefon-cevaplama-hizmeti

Telefon Cevaplama Hizmeti

Kendi işinizi kurmak inanılmaz heyecan vericidir. Kendi işinizin patronu olmak, kendi saatlerinizi belirlemek oldukça keyiflidir. Ancak bu yeni bulunan özgürlükler de birkaç yeni sorumlulukla bir araya gelmekte olup yeni teşebbüsünüzü gerçek bir başarı haline getirmek için çok fazla çaba harcamanız gerekmektedir. Girişimciler, şirketlerinin başarısına o kadar çok tutku ve ilgi duyuyorlar ki, çoğu zaman başkalarının yardımını kabul etmekte zorlanıyorlar. Ancak işinizin başarılı olmasını istiyorsanız, her zaman kendi başınıza yapamayacağınız gerçeği ile yüzleşmelisiniz. Kendi sağlığınızı korumak için iş ile ilgili görev paylaşımı yapmalı ve bazı durumlarda dış kaynak kullanmanız gerekmektedir. Başlangıç için en kolay ve en uygun fiyatlı yerlerden biri de profesyonel bir telefon yanıtlama hizmetine yatırım yapmaktır.

Ancak işletmeniz telefon yanıtlama hizmetinden tam olarak nasıl yararlanabilir? Daha da önemlisi, bir telefon cevaplama servis sağlayıcısı ile temasa geçmenin ve tekliflerini sormanın zamanı geldiğini nasıl anlarsınız? Size rehberlik etmesi için, işletmenizin bir telefon cevaplama hizmetine ihtiyaç duyduğu ilk sekiz işaret.

1. İşinizin Hızla Büyümesi

Sadece birkaç müşteriniz olduğunda sıkı bir çalışma oldukça kolaydır. Ancak, tüm bu müşterileri daha fazlası için geri gelmesini sağlayacak herkese kaliteli bir hizmet sunmak için, ürün ve hizmetlerin teslimatıyla ilgili her bir sürecin her zaman sorunsuz olmasını sağlamanız gerekir. Bir işletme büyüdüğünde en basit gibi gözüken süreç, telefonlara cevap vermek ve önemli mesajlarla uğraşmaktır. Ne yazık ki, bir kişinin  hak ettiği ilgiye cevap vermek için telefonlara cevap vermesi zordur. Bir telefon cevaplama servis sağlayıcısının hizmetlerini kiralayarak, hiçbir aramanın kaçmamasını veya mesajların cevapsız kalmamasını sağlamak için sürekli alım hizmetinden yararlanacaksınız. Bu, işletmenizin büyümekte olan diğer yönlerine odaklanmanızı sağlarken, çağrılarınızın her zaman halledildiğini bilmekte işinizi kolaylaşır.

2. Müşterilere Özel Numaranızı Vermekten Kurtulun

Küçük işletme sahibi olarak, bazı durumlarda cep telefonu numaranızı müşterilere dağıtmaktan başka seçeneğiniz olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak bunu çok sık yaparsanız veya işinizi yürütmenin bir yolu olarak özel mobil cihazınıza aşırı derecede bağımlıysanız, gizliliğiniz ve profesyonel itibarınız büyük bir darbe alabilir. Sonuçta, işinizi bir mobil cihazdan gerçekleştirerek, potansiyel müşterilere küçük ve kurulmamış bir işletme yürüttüğünüze dair bir mesaj gönderiyorsunuz. Bu da müşterilerinizde güvensizlik yaratıp işinizi başlamadan bitirebilir. Bu arada, özel numaranızı vererek çalışma hayatınız ve özel hayatınız arasındaki önemli bir engeli azaltabilirsiniz. Profesyonel bir telefon yanıtlama hizmeti alarak, itibarınızı artıracak ve kişisel bilgilerinizi koruyacak daha belirgin ve yerleşik bir sabit hattan yararlanabilirsiniz.

3. Boş Zamanlarınızda Aramaları Cevaplıyorsunuz

Kullanışlı bir iş sabit hattınız olsa bile, ona zincirlenmemelisiniz ve bir şirket sahibi olarak çok fazla sorumluluğunuz olsa da, bu, tüm özgürlüğünüzü feda etmeniz gerektiği anlamına gelmez.  Bu nedenle, aldığınız telefon görüşmelerinin hacminden bunalmış hissediyorsanız ve kişisel zamanınıza sızıyorsa, profesyonel bir telefon yanıtlama hizmetine yatırım yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Yerleşik bir sağlayıcıdan uygun fiyatlı bir paket almalısınız. Sonuçta, sorumlu olacak bir işiniz olması, kendinize karşı sorumluluklarınızı kaybettiğiniz anlamına gelmez. Uzun vadede başarılı olmak için, zevk aldıklarınızı yapmaya odaklanmak ve sağlığınızı hem zihinsel hem de fiziksel olarak korumak için haklı bir dinlenme elde etmek için kendinize zaman ayırmanız gerekir.

4. Aradığınız Personeli Bulamıyorsanız

Tam zamanlı bir resepsiyon görevlisini işe almak için yeterli bütçeniz olsa bile, bazen bu rolü üstlenmek için aradığınız kişiyi bulamayabilirsiniz. Çeşitli  şehirler ve pazarlar farklı yetenek havuzlarına ev sahipliği yapabilir fakat hemen istediğiniz özelliklere sahip bir resepsiyonist bulamayabilirsiniz.Bu noktada telefon cevaplama servisi devreye giriyor. Nerede olursanız olun, profesyonel olarak eğitilmiş resepsiyon görevlilerinin aramalarınızı ve mesajlarınızı her zaman ele almasını bekleyebilirsiniz. Bu, şirket içi personeli aramaya devam ederken geçici bir önlem olabilir veya telefon yanıtlama sağlayıcınızdan aldığınız şeylerden memnunsanız, bu hizmetleri koruyarak çok fazla zaman ve para tasarrufu yapabilirsiniz.

5. Çalışma Saatlerinizi Siz Belirleyin

Daha önce de belirtildiği gibi, kendi işinizi kurmanın en çekici yönlerinden biri, kendi çalışma saatlerinizi seçmektir. Ancak bu saatleri seçerken, satışları kaçırmak riskiyle de karşılaşabilirsiniz. Her zaman telefonda olamazsınız ve fişini çekmeden iyi bir mola yapamazsınız fakat kendi işinizde böyle bir durum pekte mümkün değildir yine tam bu noktada telefon cevaplama servisi devreye giriyor. Güvenilir ve profesyonel bir hizmet sağlayıcısı ile uygun fiyatlı bir pakete yatırım yaparak, müşterilerinize ve müşterinizin olağan ve değişmeyen çalışma saatlerine sahip olduğunuzu bilmesini sağlayabilirsiniz ve daha sonra hangi saati seçerseniz seçin, rahatça nefes alabilir veya işinize ara verebilirsiniz.

6. Verimlilik Düşükse

Siz ve ekibiniz telefon çağrılarına cevap vermek için çok mu zaman harcıyorsunuz ? İşletmenizde gelen aramaların sayısı çok yüksekse, telefonlara cevap vermek oldukça zordur. Neyse ki siz ve işletmeniz için durum böyle olmak zorunda değil. Bir telefon yanıtlama servisi bu üretkenliğin boşalmasını önleyebilir ve işleri tersine çevirebilir. Servis sağlayıcınız, şirketinizin tüm telefon görüşmelerini üstlenerek, verimliliğinizi artırarak ve potansiyel müşteriler oluşturmak ve kâr etmek için daha fazla zaman harcamanıza yardımcı olmak için oldukça uygun bir hizmettir.

7. Çok Dilli Müşterileriniz Varsa

İlk dili İngilizce olmayan müşterileriniz var mı? Dil engelleri küçük işletme sahipleri için büyük bir sorun olabilir. Kendinizi bir konuşmada tökezlerken ve kendinizi değerli bir müşteriyi kaybederken bulabilirsiniz, bu yüzden ilk etapta telefona cevap veren ve resepsiyonistiniz olarak hizmet veren bir profesyonelin olması size hem zaman hemde para kazandırır. Birçok telefon yanıtlama hizmeti, müşterilerinizi her zaman rahat hissettirmek için özel olarak gelen yabancı dil aramalarını durdurmak için iki dilli resepsiyon görevlilerini kullanır. Ancak, telefon yanıtlama hizmetleri sağlayıcınızın yabancı dilde telefon görüşmeleri yapma kapasitesi olmasa bile, sizi çok dilli bir müşteriyle bağlamak için bir ara belleğe sahip olmak, size en iyi izlenimi vermek için bir çağrıya hazırlanma şansı vermenize yardımcı olabilir.

8. Bütçeniz Düşükse

Tam zamanlı bir resepsiyonist işe alma işlemini ele aldık ve birçok şirket için mükemmel bir anlam ifade etmektedir. Ancak yeni başladığınızda bütçe kesinlikle büyük bir engel olabilir. Uygun ücret oranı için çalışmaya istekli yetenekli ve profesyonel bir resepsiyonist bulamazsınız. İhtiyacınız olan yetenekli şirket içi personeli bulmak için daha yüksek bir maaş sunabilirsiniz. Ancak, bütçenizle yarı zamanlı personeli çekmeye çalışamıyorsanız ve henüz karşılayamıyorsanız, tam bir telefon görüşmesi yapmak için profesyonel bir telefon yanıtlama hizmeti ve sanal ofis hizmetleri sağlayıcısı kiralamak mantıklıdır.

.Link_Tik{padding: 14px 22px;background: #3992c969;border-radius: 7px;margin: 12px 0px;}
No comments
Read more...
toplanti-odasi-rezervasyonu-icin-4-ipucu

Toplantı Odası Rezervasyonu İçin 4 İpucu

Teknoloji, uzaktaki ekiplerle veya şehir dışındaki müşterilerle bağlantı kurmayı kolaylaştırırken, çoğu zaman yine de yüz yüze toplantı veya konferansa ihtiyaç duyulmaktadır. Personeliniz ve müşterilerinizle yüz yüze gelmenin büyük önemi vardır. Uzak toplantılarda bulunamayan samimi bir görüşme sağlar.

Ancak bu toplantılar tarafların özel bir ofisin bulunmadığı takdirde merkezi bir yere gitmesini gerektirebilir. Bu, bir toplantıyı veya konferans salonunu koordine etmeyi son derece zorlaştırır. Özellikle de yabancı bir şehirde bir toplantıyı koordine ediyorsanız.

İşte size konferansınız veya toplantınız için doğru yeri seçerken göz önünde bulundurmanız gereken 4 ipucu.

Ulaşılabilirlik

İş için seyahat etmek zor olabilir. Bir konferansa veya toplantıya katılmak için şehir dışından gelen personel veya müşteriler için rahatlık büyük önem sarfetmektedir. Mekanınıza havalimanlarından, servisle, toplu taşıma ile veya araçla erişilebildiğini düşünün. Ayrıca park etme ihtiyacını da göz önünde bulundurmalı ve yakınlarda park yeri olduğuna emin olmalısınız.

Günlük bir konferanssa, mekanın restoran ve otellere olan yakınlığını da göz önünde bulundurmalısınız. Yürüme mesafesinde seçenekler bulunduğundan emin olmak katılımcılar için maksimum kolaylık sağlayacaktır. Gün boyunca toplantı veya konferans yapıldıktan sonra konuklarınız için nelerin mevcut olacağını düşünmek de hoş bir hareket olacaktır.

Konaklama

Bir mekan ararken neye ihtiyacınız olacağını düşünün. Ne tür bir teknolojiye ihtiyacınız var? Yemek ihtiyacınız olacak mı? 

Birçok etkinlik ve konferans mekanında büyük ekranlar ve projektörlerin yanı sıra kalemler, ve not defterleri ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Yemek servisi düşünürken, potansiyel diyet kısıtlamalarını düşünün ve mekanınızda uygun yemek seçeneklerin bulunduğundan emin olun. Müşterileriniz için çok memnun edici bir hareket olacaktır.

Ortam

Toplantınız için hangi atmosferin uygun olduğunu düşünmek önemlidir. Şirketinizin değerlerine sürekli olarak maruz kalmayabilecek uzak ekipler ve müşteriler için bu toplantılar, bir bağlılık ve birlik hissini güçlendirmek için önemli bir zamandır.

Muhtemelen kendi ofisinizde ton ve ambiyansına bağlı işletmenizi ve markanızı yansıtan toplantılar düzenlemeye alışkın olsanız da, şehir dışında bir mekan seçmek konfor alanınızdan çıkacağınız anlamına gelir. Bu nedenle, iletmek istediğiniz mesajı yansıtacak bir mekan seçmek önemlidir.

Kullanılabilirlik ve Kapasite

Mekanınızın ihtiyaç duyduğunuzda hazır olduğundan, beklediğiniz insan sayısını karşılayabildiğinden ve güvenliği sağladığınızdan emin olun. Genel bir kural olarak, istediğinizi elde etmenizi sağlamak için birkaç ay önceden mekanınızı aramaya başlamalısınız. Ne kadar gelişmiş bir bildirim mümkün olursa, süreç o kadar sorunsuz olacaktır.

Şirketinizin ihtiyaç duyduğu isteğe bağlı ilham vermek için tasarlanmış toplantı odalarını kaliteli ve profesyonel ortamda sizlere sunuyoruz. Toplantı alanlarımızın her birinde tam güvenli WiFi, sınırsız kahve, çay ve su, yazı tahtaları ile siz ve misafirleriniz için rahat bir çalışma alanı bulunmaktadır. Daha büyük toplantı odalarımızda, MAC veya PC ürünleri için gereken adaptörler de dahil olmak üzere sunumlar için 49 ”TV ekranları bulunur.

Yaklaşan bir toplantınız veya konferansınız varsa size yardımcı olmak isteriz..

No comments
Read more...
kendi-isinizi-kurmak

Kendi İşinizi Kurmak

Bir işe başlamak sizi korkutabilir, fakat  hayatınızı daha kolay hale getirecek bazı araçlar vardır. Bunlardan en önemlileri 6 maddede aşağıdaki gibidir;

1. Bir İş Planı

İş planı oluşturmanıza yardımcı olabilecek milyonlarca araçlar  ve ücretsiz şablonlar mevcuttur.  Bununla birlikte kendi içinde bir araç olup sık sık kullanabileceğiniz bir plandır.

Planı sizin için yazacak bir  profesyonel  yazar alsanız dahi, sürece tam olarak katılmanız gerekmektedir.  Çünkü sizin için önemli bir alıştırma olacaktır.

İş planı vazgeçilmezdir. İş fikrinizi değerlendirmeye zorlar. Rekabetiniz ve rekabet avantajlarınızın ne şekilde olacağı konusunda düşünmenizi sağlar. Örneğin; Bir bankadan tohum fonu almak istiyorsanız muhteşem bir iş planı yapmanız gerekmektedir.

İşletmenizin işi bittikten sonra, iş planının finansal tahminleri, işletmenizin nasıl performans gösterdiğini izlemeniz için size yararlı olacaktır.

2. İş Paylaşımı Platformu

Çevrimiçi bir işletmeye sahipseniz sizin için uzaktan çalışan kişiler varsa, kesinlikle bir iş paylaşım platformuna ihtiyacınız vardır. Aynı ofiste çalışan insanlarla çalışsanız bile, bir iş paylaşım platformu herkesin hayatını çok daha kolaylaştıracaktır.

Dosyaları paylaşmak için sadece bir yazılım programına veya uygulamaya ihtiyacınız yoktur. Aynı zamanda farklı belgeler hakkında notlar veya yorumlar paylaşmanıza olanak tanıyan bir platforma da sahip olursunuz.

Her iş paylaşım platformu birbirinden birazda olsa farklıdır, bu nedenle ara yüzü beğenip beğenmediğinizi ve uygulamanın neler yapabileceğini görmek için bunları denemenizde fayda bulunmaktadır. Bazı iş paylaşım platformları ücretsizken, bazılarında ücret ödenir.

3. Bir Web Sitesi

İşletmelerin birçoğu bir web sitesine sahip olmaktan fayda sağlamaktadır. Bu nedenle erken kurmanız gereken bir durumdur. Bir web sitesi, müşterilerin sizi ve işletmenizi bulmasına yardımcı olmak için kullanacağınız ve web sitesi üzerinden aktif olarak pazarlama yapabileceğiniz için bir araç olarak kabul edilir.

Peki web sitenizi kendiniz mi kurmak istiyorsunuz? Cevap belki. Ancak, çoğu ev yapımı web sitesi, muhtemelen işiniz için istediğiniz görüntü olmayıp, çok daha basit bir görüntüye sahip olacaktır.

Profesyonel bir özel web sitesi size daha iyi bir görünüm sağlayacaktır. Ne yazık ki, web siteleri ucuz değildir. Daha ucuz bir web site oluşturabilir ve daha sonra işiniz ilerlediğinde daha iyisini oluşturabilirsiniz. Ayrıca sadece alan adını satın alabilir ve daha sonra birisinin şirketinizin adı, telefon numarası, e-posta adresi ve web sitesinin yapım aşamasında olduğunu belirten basit bir sayfa hazırlamasını sağlayabilirsiniz.

4. Bazı Ofis Alanları

Bunun bir araç olarak kabul edilmesinin nedeni, ofisinizin strateji ve pazarlamanızda rol oynayabilmesidir. Eğer bir iş yapacaksanız, iş yapmak için bir yere ihtiyacınız vardır.

Bu durumda birkaç seçeneğiniz bulunmaktadır. Düşük bütçeyle daha basit  avantajlara sahip olan evde çalışabilirsiniz. Ev ortamında pijamalarınızda çalışabilirsiniz ve bazı ev masraflarını işletme gideri olarak düşürebilirsiniz. Evde çalışmanın dezavantajı ise, işinizin içeriğinde evinizden ne tür bir iş yapabileceğiniz konusunda bazı kısıtlamalara sahip olabileceğidir.

Ciddi bir ofis alanı kiralamak başka bir olasılıktır. Bütçeniz varsa bu işe yarayabilir, ancak bir işe başlarken uzun vadeli, ticari bir kiraya çok para harcamak istemeyebilirsiniz. Finansal olarak sorun yaşarsanız, ticari kiralamaların feshi de kolay değildir. Mükemmel, basit ve ucuz bir çözüm “sanal” bir ofise sahip olmaktır. 

Bir sanal ofis daha sonra vermeniz gereken ofis alanı için büyük bir ticari kiralama riski ve masrafı olmadan kullanmanız için bir iş adresi verecektir. Sanal ofis gerektiğinde müşterilerle tanışmayı kolaylaştıracak ve hatta bir resepsiyonist tarafından cevaplanacak bir ofis telefon numarası bile verebilir.

5. Ciddi Bir E-posta Adresi

Bir web siteniz ve bir alan adınız olduğunda, alan adınızı içeren bir e-posta adresinizin olması pahalı değildir. Dolayısıyla, alan adınız (e-postanın sahibi veya satış vs. ) istediğiniz herhangi bir şey olabilir.

Buna hazır değilseniz, Gmail gibi basit ve ücretsiz bir çevrimiçi e-posta adresi edinin.  Gmail ile adınızı veya işletme adınızı kullanmanız yeterlidir.

Ayrıca tüm e-postalara hemen yanıt vermeniz gerekir. Nasıl cevap verdiğiniz, müşterilere işletmenizin nasıl çalıştığı hakkında bir mesaj gönderir, böylece iş verimliliğiniz artar. Bu, işletme e-postanızı çok fazla kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelir.

6. Finansal İşlemleri Yürütme

Bu kategori altında para girişi ve para çıkışı olacaktır. Çevrimiçi olarak bir ürün veya hizmet satıyorsanız, örneğin web siteniz üzerinden size ödeme yapmalarına ve insanlar size ödeme yaparken kullandığınız her şeye bağlı bir veya daha fazla işletme banka hesabına ihtiyacınız vardır.

Kayıtları Excel kadar basit bir şeyle saklayabilirsiniz. Ancak bunu kendiniz yapmak istemiyorsanız profesyonel bir muhasebeci size yardımcı olabilir, bu da tabi ki ücrete tabii olacaktır.

Muhtemelen işletmenizin içine ve dışına para akışını karşılamak için çeşitli finansal araçlara ihtiyaç olacaktır. Kayıtlar ne kadar iyi tutulursa, yılsonu geldiğinde hesap kontrolleri o kadar kolay olur. Vergi için iyi kayıtlar tutmak da önemlidir.

Bir iş kurmak karmaşık olabilir, ancak bu makalede listelenen araçlar, işinizi büyütmenize, verimli çalışmanıza ve etkin bir şekilde izlemenize yardımcı olacak temel araçlardır. 

No comments
Read more...
VoIP Telefonun 14 Avantajı

VoIP Telefonun 14 Avantajı

Bugünlerde neredeyse herkesin bir akıllı telefonu bulunmaktadır. Modern girişimci için olmazsa olmaz bir iş aracıdır. 

Bazen akıllı telefonun bile yeterince akıllı olmadığı zamanlar olabiliyor. Cep telefonu numaranızı internette ve sosyal medyada yayınlamak ister misiniz? Bu, spam gönderenler tarafından numaranızı bulmayı kolaylaştırır. Bu durumda spam telefonlar ve sahte aramalar meydana gelir.

En iyi yol otomatik özellikli bir telefona sahip olmaktır. Nerede olursanız olun, birden fazla cihazdan çağrı alma esnekliğini sağlayan bir VoIP (İnternet Üzerinden Ses Protokolü) telefona çevrimiçi olarak her yerden ulaşabilirsiniz. Akıllı telefonunuzdan, ev telefonunuzdan, ve bilgisayarınızdan çağrı alabilir ve hareket halinde bile olsanız üretkenliğinizi koruyabilirsiniz.

Hazır ofis firmaları müşterilerine düşük maliyetli, bulut tabanlı bir VoIP telefon sistemi sunmaktadır. Bu hizmet iletişiminizi kolaylaştırmak için birçok özellik sunuyor. VoIP telefon sisteminin size ve işinize nasıl yardımcı olduğunu anlamanız için özellikleri aşağıdaki gibidir;

1. Çağrı Tarama

Arayan bilgisini ekran üzerinde göstermeyi sağlayan gelen arama anonsudur.

Sadece ekranınıza bakarak kimin aradığını öğrenebilirsiniz. Birden fazla telefon numaranız  mevcut ise, arayan kişilerin hangi numaraya ulaşmaya çalıştığını anlayabilirsiniz. Bu, arayanları kolaylıkla karşılayabileceğiniz  ve çağrıyı ilgili kişiye aktarabileceğiniz anlamına gelmektedir.

2. Çağrı Yönlendirme

Dahili numaranıza yapılan aramaları başka bir numaraya kolaylıkla yönlendirmenize yardımcı olmaktadır.

Bu özellik cevapsız çağrılar kısmını incelemeniz için yardımcı olur. Gelen aramalarınızı ev, ofis veya cep telefonu gibi diğer telefonlara veya numaralara yönlendirmenize olanak tanır; bu da artık belirli bir konuma, mekana bağlı kalmayacağınız anlamına gelir.

3. Menüler

Arayanlarınız için özel bir sesli mesaj oluşturabilirsiniz Örneğin: “Muhasebe’ye ulaşmak için 1’e,  Müşteri Hizmetleri için 2’ye basın… ”

Aramaları doğru yere aktarmak için zaman harcamadan, arayanları uygun bölümlere hızlı ve kolay bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Sesli mesaj menüsü şirketinizin daha profesyonel görünmesine yardımcı olmakta ve arayanlarınızı da yönlendirmek için de doğru bir yöntemdir. Menünüze çalışma saatleri, şirket faaliyeti ve diğer önemli bilgiler veren özelleştirilmiş bir kayıt ayarlayabilirsiniz.

4. Özel Selamlar

Arayanlarınız için kişisel özel sesli mesajlar oluşturabilirsiniz.

Arayan kişileri firmanızın açılış- kapanış saatleri, departman iletişim bilgileri vb. hakkında aydınlatabilirsiniz. Menülerle doğrudan telefonunuzdan veya kendi ses dosyalarınızdan sesli mesajlar yükleyerek, müzik seçiminizi ekleyerek kişisel otomatik karşılamanızı oluşturabilirsiniz.

5. Programlar

Programlar, aramaların geldiği  gün ve saate göre yönlendirmenize yardımcı olmaktadır.

Çalışma  saatlerinize göre bir program belirleyerek ,  gelen aramaları, aramanın alındığı gün ve saate göre farklı numara ve  dahililere yönlendirin. Örneğin, çalışma saatleriniz  içinde gelen çağrılarınız  normal karşılama mesajınızı alırken, çalışma saatleri sonrasında gelen  çağrılarınız  için farklı bir karşılama mesajı  ayarlayabilirsiniz.  Böylelikle  arayanları açılış saatlerinizde ve alternatif iletişim bilgilerinizle (e-posta adresi, web sitesi URL’si vb.) haberdar edebilirsiniz.  Resmi tatil, hafta sonlarını da programınız da ayarlayabilirsiniz.

6. Adres Defteri

İşiniz  gereği sürekli konuşacağınız olan kişileri sanal telefonunuzla içe aktarıp, yönetip ve yönlendirebilirsiniz.

Adres defteri sayesinde tüm iş bağlantılarınızı tek bir yerde tutma şansınız mevcuttur. Kişilerinizi  e-posta hesabınızdan içe aktararak direk sanal telefon hesabınızdan SMS mesajları ve aramalarınızı göndermenize fayda tanır. Kişileriniz için özel arama kuralları tanıtabilir ve kişiselleştirilmiş mesajlar, numaralar, sesli posta ve daha fazlasını istediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz.

7. Çağrı Engelleme

Bilinmeyen numaralar veya belirli alan kodlarından gelen aramaları istediğiniz zaman engelleyebilirsiniz.

İstenmeyen aramaların size ulaşmasını engelleyerek işinize olan dikkatinizin dağılmasını önleyebilirsiniz. Arama sırasında arayanı engelleyebilir veya engellenen numaralar  listenize kolayca ekleyebilirsiniz.

8. Kullanıcı Uzantıları

Ekibiniz için sınırsız sayıda uzantı oluşturabilirsiniz.

Her çalışanınıza, cep telefonları arayan menüleri veya kuyruklar gibi diğer özelliklere ulaşabilmeleri için  birden fazla hedefe yönlendirmenizi sağlayan kendi özel dahili numaralarını verebilirsiniz. Her uzantıda bir adres defteri, sesli posta, selamlar ve daha fazlası bulunmaktadır.

9. Sesli Konferans

HD sesli konferans sayesinde 300 kişiye kadar konferans görüşmesi yapabilirsiniz.

Her çalışanın, bir telefon sistemiyle uyumlu ve HD (Yüksek Tanımlı) ses kalitesi mevcut olan yazılımla kendi konferans köprüsü vardır. Uzaktan çalışanlar, evden çalışanlar, serbest çalışanlar ve seyahat eden satış çalışanları ile iletişim halinde kalmak için ideal bir yöntemdir.

10. Çağrı Bekletme

Gelen aramaları beklemeye almak, aramaları başka bir numaraya aktarmak ve aramaları daha verimli bir şekilde ele almanıza yardımcı olacak özelliklerden biridir.

Bir çağrı sırasında  yönlendirme veya bir numarayı engelleme gibi hızlı işlemler yaparak zaman kazanabilirsiniz. Çağrı içi özelliği sayesinde katılımlı transfer, aktarılan çağrıyı alma, sesli mesaja iletme, gelen ve giden çağrıyı beklemeye alma, çağrı kaydetme,  engelleme veya engellemeyi kaldırma özelliklerini kullanabilirsiniz.

11. Video Konferans Hizmeti

25 kişiye kadar yüz yüze video toplantıları yapabilirsiniz.

Video konferansı uzak ekipler veya müşterilerle çalışırken kullanabileceğiniz en iyi yöntemlerdendir.  Video konferans hizmeti bir web uygulaması aracılığıyla uzaktan çalışanlara gerçek zamanlı olarak bilgi paylaşmanızı ve bilgi sunmanızı sağlar. Bu hizmet sayesinde indirme işlemlerine gerek kalmaz. Program sesli konferansların yerini almaz, bir video bileşeni ekler.

12. Çağrı Kaydı

Çağrıları kaydedip daha sonraki bir tarihte dinlemenize yardımcı olmaktadır.

Röportajlar, karmaşık çağrılar veya eğitimler için bir işlevdir. Kaydetmek istediğiniz aramaları  (gelen aramalar, giden aramalar, tüm aramalar) seçerek, ses dosyalarını istediğiniz zaman çalmaya hazır olarak telefon sisteminizden indirebilirsiniz.

13. Müzik Tutun

Bekleyen veya kuyruktaki aramalarınız için dinlediğiniz müziği seçebilirsiniz.

Bekleyen veya kuyruktaki aramalarınız için çalınabilecek çeşitli kaliteli müzik parçaları arasından seçim yaparak arayanın deneyimini geliştirebilirsiniz.

Seçenekler arasında film müzikleri ve klasik müzik yer almaktadır. Ayrıca kendi bekletme müzik kaydınızı da hesabınıza yükleyebilirsiniz (telefon sisteminiz üzerinden müzik yayınlayabilmeniz için telif hakkınızın olması gerekmektedir.)

14. Kuyruklar

Kendi mini çağrı merkezinizi çalıştırarak arayanları bir sonraki müsait temsilciye bağlanana kadar ‘beklemeye’ alabilirsiniz.

Arama Kuyrukları, gelen aramaları belirli bir telefon numarası grubuna yönlendirmenizi sağlamaktadır. Gelen çağrılarınızda müşterileriniz bağlanmayı beklerken, sistem onları özel mesajınızla selamlayacak ve seçmiş olduğunuz bekletme müziğini çalacaktır. Kuyruklar müşteri desteği, satış departmanları, yardım masaları, rezervasyon ve randevu almak için ideal bir yöntemdir.

.Link_Tik{padding: 14px 22px;background: #3992c969;border-radius: 7px;margin: 12px 0px;}

No comments
Read more...
Doğru E Posta Nasıl Yazılır

Doğru E-posta Nasıl Yazılır?

Müşterilerinizin ve iş arkadaşlarınızın yanlış yorumlayabileceği e-postalar gönderebilirsiniz ve bunun ilişkiniz üzerinde olumsuz etkileri olmaktadır.

E-postalar, amaçladığınız içeriğin  mutlaka yazıldığı şekilde tercüme edilmemesi anlamında kişisel değildir. E-postalar, insanların yüz yüze konuşmada ruh halinizi veya tonunuzu almasına yardımcı olan ince ama önemli yüz ipuçlarını, vücut dilini ve ses tonunu ortadan kaldırır. Birkaç basit ayar ile e-postanıza doğru yorumlanma şansını verdiğinizden emin olabilirsiniz. İşte bunu yapmak için beş için beş ipucu.

1. Büyük Harf Kullanmayın

Hiç büyük harflerle yazılmış bir cümleye, hatta tam bir e-postaya bakıp “NEDEN BANA BÖYLE YAZIYORSUN!” Diye düşündün mü? Birçok kişi attığı mailin aciliyeti belirtmek için büyük harfler kullanırken, çoğu kişi onları bu durumu agresif olarak algılar. Büyük harfleri az miktarda kullanın! Önemli bir kelimeyi vurgulamak istiyorsanız, bu kelimeyi büyük harfle yazmak yerine altını çizebilirsiniz.

2. Olumsuz Kelimelerden Kaçının

E-postanın yüz yüze görüşmenin fiziksel ipuçlarından uzak olduğunu bilerek, olumsuz konuşma kullanımınıza aşırı duyarlı olmanız önemli bir faktördür.  Kelimelerinizin yanlış anlaşılmamasını sağlamak için elinizden gelen her şeyi yapın. Memnuniyetleyi ve çok teşekkür ederimi kullanın. “Başarısız”, “yanlış” ve “suçlama” gibi sözcüklerden kaçının. Eleştiriyi vurgularken bile olumlu olanı vurgulamak için elinizden geleni yapın.

3. Pasif Agresif Olmayın

İnsanları pasif saldırganlıktan daha çılgına çeviren çok az şey var. Bu duygu e-posta ile oldukça güçlendirilir. En kötü yanı ise , bunu yaptığınızın farkında bile olmayabilirsiniz. Ancak pasif agresif olaylardan kaçındığınızdan emin olmak oldukça önemlidir. “Son e-postama istinaden”, “cevabınızı bekliyor olacağım”, “lütfen tavsiye edin” ve “şimdiden teşekkür ederim” gibi aşamaları ortadan kaldırın. Mümkün olduğunda, bir e-posta dizesinin korkunç şekilde yeniden eklenmesinden kaçının.

4. Çok Kısa Değil, Çok Uzun Değil

İyi e-posta için görgü kuralları ile iyi denge kurmak gerektirir: çok kısa bir mail yada çok uzun bir mail istemezsiniz. Uzun e-postalar okuyucuyu kaybetmeye neden olur. Ancak kısa e-postalar da negatif algı yaratabilir. Özellikle “evet” ve “tamam” gibi tek kelimelik cevaplar bunun en iyi örneğidir. Öte yandan, e-posta yalnızca kısa bir yanıt gerektirse bile, bir selamlama veya bir imza ekleme işlemi ile sonlandırmakta fayda vardır.

5. Yeniden Oku Ve Kaydet

Şüpheniz olduğunda, e-postanızı yazın, taslaklarınıza kaydedin ve daha sonra tekrar okuyun. E-posta yanıtlamasında telaş yaparsanız yanlış yorumlanabilecek bir mesajı yazmanız  kolaydır. Bu nedenle, yanlış yoldan alınabilecek bir mailiniz olduğunu düşünüyorsanız, nefes almanız için kendinize biraz zaman ayırın. Yenilenmiş bir zihniyetle bakmak olası yanlış anlamaları ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

No comments
Read more...
Uzaktan Çalışma Terimler

Uzaktan Çalışma ; Terimler

Dünyanın dört bir yanındaki birçok insan çoğu zaman uzaktan çalışmaktadır. Bu durum, teknoloji ve kablosuz internet ağındaki ilerlemelerle mümkün olmakla birlikte, uzaktan çalışmanın, işin tamamlandığı hızı ve verimliliği büyük ölçüde artırabilmektedir.

Uzaktan çalışma sadece evden çalışmak demek değildir. Sanal olarak çalışırken işbirliği yapmak için birçok farklı yol vardır. Yeni fikirler ve yenilikçi teknolojik çözümler ortaya çıkmaya devam ettikçe, uzaktan çalışma dünyası değişmeye ve çeşitlenmeye devam edecektir. Bu makale, uzaktan çalışma ile ilişkili bazı anahtar terimleri yansıtmaktadır.

Uzaktan Çalışma

Merkezi bir ofise gelmek yerine evden internet, e-posta ve cep telefonu yardımıyla çalışmaktır. Uzaktan çalışmada ev dışında ayrıca konferans salonları ve kafeler gibi diğer yerlerden de çalışabilir.

Evden Çalışma

‘Uzaktan çalışma’ olarak da adlandırılır. Girişimciler ve serbest çalışanların yanı sıra sürekli çalışanlar da e-posta ve cep telefonunu kullanarak evde iş görevlerini yerine getirebilirler.

Dijital Çalışma

Uzaktan çalışma çoğunlukla dijital çalışma olarakta adlandırılmaktadır. Dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi mobil cihazlar kullanılarak gerçekleştirilebilen sanal çalışma ile ilişkilidir. Ayrıca, çoğunlukla kablosuz internet bağlantısına ve çalışanların etkili bir şekilde iletişim kurmalarına yardımcı olan dijital çalışma alanıdır.

Serbest Çalışma

Farklı şirketler için serbest meslek olarak çalışan kişiler için kullanılan tabirdir. Serbest çalışan kişiler, genellikle saatlik veya görev bazında ücret alırlar ve çalışmalarını bir ev ortamı veya bir çalışma alanı kullanarak genellikle uzaktan sağlarlar. Serbest çalışmadaki artış, büyük ölçüde mobil teknoloji ve bulut sistemdeki ilerlemelerle endeksli olarak artmış, bu da serbest çalışanların becerilerini duyurmalarını ve işe gitmeye gerek duymadan şirketler için çalışmasını sağlamıştır.

Sanal Ofis

Sanal ofis, uzak çalışanlar için hizmetler, çalışma alanı, teknolojiler ve süreçlerin birleşimi anlamına gelmektedir. Sanal ofis hizmetleri arasında bir iş adresi, posta alımı, toplantı salonlarına aylık erişim, canlı resepsiyonist hizmetleri, bir telefon numarası ve bir VoIP telefon sistemi bulunmaktadır. İşletmeler hangi hizmetlere ihtiyaç duyduklarını seçebilir ve gereksinimlerine bağlı olarak genellikle hizmet ekleyebilir veya kaldırabilir.

Canlı Resepsiyonist

Canlı çağrı yanıtlama, çağrı yönlendirme ve müşteri hizmetleri desteği sağlayan uzaktan resepsiyon görevlisi hizmetidir. 

Anında mesaj

Genellikle anlık mesajlaşma, bilgisayar, akıllı telefon veya başka bir mobil cihaz kullanılarak kişiler veya ekipler arasında gerçekleşen bir çevrimiçi sohbet biçimidir. Mesajlaşma gerçek zamanlıdır ve tüm katılımcıların aynı uygulamayı kullanmasını gerektirir. İnsanların birbirlerinden uzakta çalışırken hızlı sorular veya cevaplar göndermelerini sağladığından, ekipler halinde çalışan uzak çalışanlar tarafından sıklıkla kullanılır.

Görüntülü Sohbet

Kullanıcıların birbirlerini gerçek zamanlı olarak görmelerini ve duymalarını sağlayan video yazılımı kullanan bir iletişim şeklidir. İş için kullanıldığında, görüntülü sohbet birden fazla kişiyi içerir ve toplantı düzenleyicisinin ekranını paylaşmasına ve bilgileri grubun geri kalanına sunmasına izin verir. Uzak çalışanlar için görüntülü sohbet, bir dizi dijital yüz yüze iletişim sağladığı için değerli bir araçtır.

İş Merkezi

İşletmelerin genellikle kısa vadeli anlaşmalar kapsamında mobilyalı ofis alanı ve toplantı odaları kiralayabileceği bir işyeri ortamıdır. İş merkezlerinde resepsiyonist desteği, çağrı yanıtlama, posta sıralama ve yönlendirme gibi hizmetler sunulmaktadır.

Toplantı Salonu

Genellikle iş merkezleri ve çalışma alanlarında, toplantı salonları ve konferans salonlarında saat başı rezervasyon yapılabilir. Bu model, mobilya, yazı tahtaları, wifi ve konferans olanakları gibi gerekli tüm ekipmanlarla bir iş ortamında toplantı alanı kiralamalarını sağladığından, uzaktan çalışan herhangi bir kişi veya ekip için yararlıdır.

VoIP / Sanal Telefon Sistemi

Bir de sanal bir telefon sistemi olarak bilinen VoIP telefon, online iletişim kurulmasına ve aynı numarayı kullanarak birden fazla cihazdan arama trafiğini yönetmek için olanak sağlamaktadır. Genellikle uzaktan çalışanlar veya girişimciler için yararlıdır ve sanal ofisin bir parçası olarak sunulur.

.Link_Tik{padding: 14px 22px;background: #3992c969;border-radius: 7px;margin: 12px 0px;}

No comments
Read more...
cagri-yonlendirme-nedir

Çağrı Yönlendirme Nedir?

İşinizi yönetirken sıklıkla ziyaret ediyorsanız müşterileriniz, iş arkadaşlarınız, yatırımcılarınız siz seyahatteyken sizinle iletişim kurmakta zorlanabilirler. Buda şirketinizin büyümesine ve gelişmesine engel olabilir. Böyle zamanlarda günümüzde popüler ve sıklıkla kullanılan çözüm çağrı yönlendirmesidir.

Çağrı yönlendirme siz nerede olursanız olun veya saat kaç olursa olsun şirketinize gelen çağrıları yönetmeniz ve kontrol etmeniz için iyi bir yoldur. Masanıza bağlanmadan, aramalarınızın gelmesini beklemeden şirketinize bağlanma şansı sağlar.

Çağrı Yönlendirmenin Faydaları

Çağrı yönlendirme sistemini kullanmanın en iyi nedenleri;

Ulaşılabilirlik

Çağrı yönlendirme sistemi size farklı yerlerde çalışma özgürlüğü verir. Dünyanın neresinde olursanız olun veya hangi telefonu kullanıyorsanız kullanın çağrı yönlendirme size ulaşma imkanı verir.

7/24 Destek

Bu hizmet çağrılarınızı saat farketmeksizin bulunduğunuz yere yönlendirmektedir. Böylece siz telefonla görüşseniz dahi daha sonra aramaya dönüş yapabilirsiniz. Bu şekilde her saat telefonunuza bağlı kalmaktan kurtulabilir ve önemli bilgilerin size iletileceğini bilerek gönül rahatlığıyla çalışabilirsiniz.

Müşteri Hizmeti

Firmanız için bir arama yönlendirme servisiniz mevcut ise şirketinizdeki müşteri deneyimlerinizi geliştirebilirsiniz. Müşterileriniz ile olan bu bağlantılarınız görüşmelerinizin artmasına yardımcı olacaktır. Bu şekilde müşteri memnuniyeti artacaktır.

Maliyet

Firmanız için çağrı yönlendirme servisini kullanarak şirketinizin değer ve kalitesini arttırabilirsiniz. Bir çağrı cevaplama sistemi kurmak, telefona cevap vermek, not tutmak, randevuları planlamak ve çağrılarınızı aktarmak için bir personel tutmaktan daha ekonomiktir.

No comments
Read more...