İletişim Formu
Lütfen Formu doldurun ve GÖNDER Butonuna basın.
SEND
Login form
Sorry, User can NOT register!

Canlı Web Sohbetin Avantajları ve Dezavantajları

Canlı Web Sohbetin Avantajları ve Dezavantajları

Son birkaç yıldır, canlı sohbet modern iş web sitelerinin önemli bir özelliği haline geldi. İyi yönetilen bir canlı sohbet, mevcut ve potansiyel müşterilere anında yanıt ve destek sunar; bu da onu iş temas noktasına tercih edilen müşteri haline getirir.

Bir numaralarının eksik olduğunu düşünüyoruz. Tüketicilerin canlı bir web sohbet hizmeti sunan bir şirketten satın alma olasılığı daha yüksektir ve müşteri hizmetleri ve satışlarının birçok yönünü daha kolay ve daha akıcı hale getirir. 

Ancak, bir kurulum yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken temel şeyler nelerdir ve canlı bir web sohbet hizmeti çalıştırmanın avantajları ve dezavantajları  nelerdir? Cevaplar ve daha fazlası için okumaya devam edin.

Canlı web sohbeti kullanmanın avantajları ve dezavantajları

Web sitenize canlı bir web sohbeti eklemenin bazı avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyerek başlayalım.

Avantajları Dezavantajları
• Anında yanıt ve destek • Herkesin kullanımı için uygun değil
• Aynı anda birden fazla kişiye yardım • Mobil canlı sohbet kötü bir deneyim sunabilir
• Web sitesi ziyaretçileri için ek ücret alınmaz • Kötüye kullanıma açık olabilir
• Tüketiciler için uygun • Temsilciler hızlı tepki vermelidir
• Kolayca aktif / uzakta durumu çözma  
• Destek kalitesini izleme ve inceleme  
• Daha kolay iletişim  
• Analitikler ve günlükler aracılığıyla veri kaynağı  

Canlı web sohbetini kullanmanın avantajları

Anında yanıt:

Canlı web sohbeti telefon desteğinden daha hızlı olma eğilimindedir ve kesinlikle bir bilet yanıtı beklemekten daha hızlıdır. Bu, hızlı bir şekilde cevap isteyen insanlar için büyük bir avantajdır ve müşterileri için bu  noktasını çözmek isteyen şirketler için harikadır.

Ek ücret yok:

Birçok şirket uluslararası alanda mal ve hizmet sunmaktadır. Ancak, hizmet verdikleri her ülke için ücretsiz bir telefon iletişim seçeneğine sahip olmama eğilimindedirler. Canlı sohbet kullanan web sitesi ziyaretçileri hiçbir ücret ödemeyecektir, bu da büyük bir faydadır.

Yorumlar ve geri bildirim:

Her telefon hizmeti izlenmez, bu nedenle işletmelerin personelinin sağladığı desteğin kalitesini anlamaları zor olabilir. Ancak canlı sohbet yazılımı günlük dosyalarını tutar, bu da desteğin kalitesini ve tutarlılığını izlemeyi çok daha kolay hale getirir.

Canlı web sohbetini kullanmanın dezavantajları

Herkesin kullanımı için uygun değil:

Herkes teknoloji meraklısı değildir ve hatta olanlar için canlı web sohbeti mutlaka onların tercihi değildir. İşletmeler, tüm üsleri kapsadıklarından emin olmak için telefon veya e-posta desteği gibi en az bir başka iletişim şekli daha sunmalıdır.

Kötüye kullanıma açık:

Maalesef, canlı web sohbeti kötüye kullanıma açık olabilir çünkü şakacılara destek personeline kolay erişim sunar. ‘Sahte’ bir konuşma başlatmak çok kolay. Bunun çok sık olduğunu fark ederseniz, şu ipuçlarını deneyebilirsiniz:

– Her konuşmayı basit bir formla başlatın 

– Yeni kullanıcılardan e-posta adresi vermelerini isteme

– Sorun çıkaranları engelleme alışkanlığına gir

Canlı web sohbetini web sitenize entegre ederken kaçınmanız gereken tuzaklar

Canlı web sohbetlerinizi düzenli bir şekilde yönetirseniz, dönüşümleri ve müşteri memnuniyetini aynı oranda artırabilirsiniz.

Ancak, teknolojide olduğu gibi, hata yapmak çok kolaydır. Daha önce bir web sitesine canlı web sohbeti hiç entegre etmediyseniz, kaçınılması gereken ortak tuzaklara yakalanabilirsiniz.. Dikkat etmeniz gereken en büyük dört tanesi.

1. Tak ve Çalıştır

İnsanların canlı web sohbeti kullanmasının temel nedenlerinden biri çok kolay ulaşılabilir olmasıdır. Müşterilerinizden sizinle iletişim kurmaları için yazılım indirmelerini istemeyin. Hayat hikâyelerini hemen sormayın. Bilgiye ihtiyacınız varsa, müşterilerinizin sizinle konuşma şansı yakalamadan önce onları ertelemek istemediğiniz için bu konuyu sohbet akışına göre ayarlayabilirsiniz.

2. Otomasyon Tuzağı 

Otomasyon iyi bir şey, ancak müşterilerinizi kapatabilir. Sohbet botları için her zaman  bir yer var, ancak bunları her konuda kullanırsanız, müşterileriniz bunları fark etmeye başlayacak. Bir Chat bot tarafından cevaplanabilecek sorular elbette vardır, fakat daha karmaşık konular kesinlikle otomatikleştirilemez, bu nedenle tabloları aşırı otomatikleştirmemek için dikkat ederek dengelemeniz gerekir.

3. Yavaş Yanıt Süresi

Müşteriler anında cevap almak için genellikle canlı web sohbetini seçerler. Canlı sohbet yanıt süreleriniz zayıfsa, müşterinizin tepkilerini hissedeceksiniz. Bu sadece tepki süreleriyle ilgili değil, müşterinizin zamanını boşa harcıyor ve onlara cevabını bildiğiniz soruları sormayın ve kendilerinden soruları tekrar etmelerini istemeyin.

4. Soruları Yanlış Aracılara Yönlendirme 

İşletmenizin birden fazla departmanı ve farklı becerilere sahip birkaç aracısı varsa, ilk otomatik yanıt dizinizin müşterilerinizi doğru uzmanlıkla doğru alanlara yönlendirdiğinden emin olmalısınız.  Müşterilerinizin sorularını nasıl yanıtlayacağını bilmeyen acentelere göndermek mantıklı değildir. Bu nedenle, canlı bir ajana sohbet sorularınız sormadan önce birkaç otomatik soru sorabilirsiniz

No comments

Bir cevap yazın

WhatsApp chat