Sunum öncesi gerekenler

Topluluk önünde konuşma korkusu
15 Kasım, 2022 yazan
Admin ( Author )

Topluluk önünde konuşma korkusu, birçok profesyonelin büyük bir sunumla karşılaştıklarında, sakin olsalar bile karşılaştıkları yaygın bir endişedir. 

İster bir konferans açılış notu sunun, ister başka bir sunum bu ipuçları duygularınızı nasıl yöneteceğinizi öğretebilir.

1. Hazırlayın ve prova yapın

Performans kaygısını yenmenin en iyi yollarından biri, tamamlamanız gereken görevle tamamiyle rahat olmaktır. 

Sunumlar ve konuşmalar için bu süreç konuyla ilgili araştırma yapmakla başlar, böylece sunuma aşina olursunuz. Ardından, hedef kitlenize ne söylemek istediğinize ve tam olarak nasıl söylemek istediğinize karar verin. 

2. Geri bildirim

Başlangıçta, sunumunuzu bir aynanın önünde tek başına uygulamakta kendinizi rahat hissedebilirsiniz. Sonrasında, güvendiğiniz birisinden yapıcı bir geri bildirim isteyin.

3. Eleştiri aldıktan sonra derin bir nefes alın

Geri bildirimi taktiksel olarak kabul etmek kolay değildir,  özellikle gergin olduğunuzda nasıl gelişebileceğinizi duymak hiç eğlenceli değildir. Ancak, yapıcı geri bildirimleri sakince nasıl kabul edeceğinizi öğrenmek etkili ve ilgi çekici bir sunum oluşturmanıza yardımcı olacaktır. 

Sunum tekniklerinizi geliştirmek için ilk dürtü üzerinde çalıştığınızda, geri bildirimin ne kadar değerli olabileceğini görmeye başlayacaksınız.

4. Derin bir nefes alın

Bu ipucunun işe yaraması için, yaptığınız her şeye ara vermeniz ve nefesinize odaklanmanız gerekir. Buna dikkatli nefes denir ve stresli durumlarda nasıl başa çıkacağınızı kolaylaştırmanıza sebep olur. 

5. Gevşeyin

Fiziksel rahatlama zihinsel netliğe yol açabilir, bu nedenle kendinizi sakinleştirmek için mükemmel yolu bulmak için çeşitli teknikleri deneyin. İşte bazı seçenekler:

 • Sunumunuzdan önce oturduğunuz çevrenin etrafında hızlı bir yürüyüşe çıkın.
 • Daha fazla enerji tüketmeniz gerekiyorsa, sunum öncesi bir antrenman için takviminizde zaman planlayın.
 • Tüm vücut rahatlaması için germe ve derin nefes alma egzersizlerini birleştirin.
 • En sevdiğiniz şarkıyı açın ve endişenizi uzaklaştırın.
 • Gerginliği azaltmak için boynunuza ve omuzlarınıza kendi kendine masaj yapmayı deneyin.

Hangi aktiviteleri seçerseniz seçin, daima derin nefes almaya odaklanın.

6. Su için

Duygu çıkışları ve adrenalin ağız kuruluğuna neden olabilir, bu nedenle sunumunuzdan önce bol su için. Sunum sırasında bir bardak suyu yakınlarda tutmak da iyi bir fikirdir. Susadığınızda, bir yudum almaktan çekinmeyin ve ara sıra yudumları cümleyi duraklatmak veya vurgulamak için bir fırsat olarak kullanabileceğinizi unutmayın.

7. Hareket edin

Ayakta durmak sizi daha da endişeli hissettiriyorsa, sunumunuzu yaparken odanın içinde hareket etmek tamamen kabul edilebilir. 

Huzursuzca ileri geri adım atmayın. Pratik yaparken, hareket etme ve hareketsiz durma arasında doğru dengeyi bulmak zorundasınız.

8. Sinirlerinizi kontrol edin

Büyük bir sunumdan veya konuşmadan önce gergin hissetmek tamamen normaldir, ancak bu, korkunun davranışlarınıza egemen olması gerektiği anlamına gelmez. 

Bir sonraki sunumunuzu kazanmanın en iyi yolu bilgili ve hazırlıklı olmaktır. Bu enerjiyi kontrol etmek için bazı fiziksel rahatlama tekniklerini deneyin ve bir sonraki halka açık konuşma hedefinizi parktan çıkarmaya hazır olun.


1-56 Kişilik
Ofisler vaya
komple Plaza Katı

 

 • 1-56 Kişilik 8-330 Metrekare manzaralı Ofisler
 • Kilitlenebilinir müstakil Ofis Odaları 
  sadece size ait )
 • Mobilya, Aksesuar ve BT Altyapı dahil
 • Her Ofiste ayarlayabilinir VRF Isıtma ve Soğutma Sistemi
 • Ücretsiz Çay, Kahve, Su ve Mutfak Kullanımı
 • 7/24 Güvenlik ve Temizlik Personeli
 • Tüm Masraflar dahil: Doğalgaz, Su, Elektrik vb.
Hazır Ofisler
Admin ( Author ) 15 Kasım, 2022
Bu gönderiyi paylaş
Etiketler
Arşivle